1.10.2023 - 31.10.2023 Inne, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Performans „Aktorki” w październiku w HEI – House of European Institutes w Timiszoarze

"Aktorki" na podst. tekstu Michała Telegi, koprodukcja Teatrul Post-National Interfonic Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jest jednym z wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w październiku w HEI - House of European Institutes, multikulturanym centrum sieci Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej - EUNIC Romania.a.

autor: Michał Telega
reżyseria: Mihai Păcurar
muzyka: Vlaicu Golcea, Kinga Ötvös
obsada: Mădălina Mușat, Paula Dunker, Oana Hodade, Oana Pușcatu, Carmen Ghiurco, Kinga Ötvös

Aktorki. Przepraszam, że dotykam porusza, za pomocą specyficznych środków sztuk performatywnych, temat fizycznych i emocjonalnych nadużyć obecnych w instytucjach i kolektywach artystycznych. Spektakl mówi o hierarchicznym systemie w środowisku teatralnym, w którym zaangażowani decydenci, korzystając ze swojej piramidalnej władzy, milcząco lub jawnie akceptują nadużycia podczas ich pracy.


Spektakl wyprodukowany przez Teatrul Post-National Interfonic  w koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie przy wsparciu Goethe Institut Bukarest i Kinema Ikon.

 

PROGRAM HEI – HOUSE OF EUROPEAN INSTITUTES, Bastion 1, Galeria 1, str. Hector, Timiszoara

PAŹDZIERNIK

1.10 – Exuviation by jls – performans

4-5.10 – Aktorki  – performans, Teatrul Post-Național Interfonic

6-7.10 – Open Eyes – spektakl kinematograficzny, Teatringestazione, Włochy

12.10 – Roman Franc: Collectives – wystawa fotografii – wernisaż, Czechy

Więcej informacji o nadchodzących wydarzeniach można znaleźć na stronach HEI na Facebooku i Instagramie.

 

Projekt HEI – House of European Institutes jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timisoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Rady Miasta Timisoara, ze środków przydzielonych z budżetu państwa, za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z Miastem Timiszoara za pośrednictwem Centrum Projektów.

from to
Scheduled Inne Sztuki wizualne Teatr Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Polki i Rumunki, które zmieniły świat, w

Z okazji obchodzonego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy do obejrzenia wystawy „Polki i Rumunki, którzy zmienili świat”, o prawdziwych wojowniczkach, kobietach odważnych, które spełniały swoje marzenia i odnosiły sukcesy. Mieszkańcy Bielc mogą ją zwiedzać w Muzeum Historii i Etnografii do 31 marca 2024. Wernisa wystawy odbędzie się 23 lutego o godzinie 11.00.
23 02.2024 31 03.2024 Inne

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia