9.10.2023 Kino, Wydarzenia

O Holokauście w polskiej kinematografii

Pierwszy w historii światowego kina film długometrażowy o obozie koncentracyjnym będzie można zobaczyć w Bukareszcie, 9 października, z okazji Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w Rumunii.

Nakręcony na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i oparty na osobistych doświadczeniach reżyserki, scenarzystki i wielu innych członków ekipy – wszystkich ocalałych z obozu – „Ostatni etap” stał się punktem odniesienia dla wszystkich kolejnych filmów o obozach koncentracyjnych i ustalił pozycję reżyserki w światowej historii kina.

***

OSTATNI ETAP

Polska, 1947, 104 min., napisy w języku rumuńskim

Reżyseria: Wanda Jakubowska

Do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau trafia z łapanki Helena, Polka. Kobieta jest w ciąży i rodzi w obozowym szpitalu. O życie jej dziecka próbują walczyć lekarki i pielęgniarki, również więźniarki. Jednak lekarz SS morduje niemowlę. Helena dołącza wtedy do kobiecego ruchu oporu, prowadzonego przez lekarkę Eugenię ze Związku Radzieckiego i niemiecką pielęgniarkę Annę. Niedługo dołącza do nich Marta, polska Żydówka, która przybyła do obozu transportem Żydów skazanych na śmierć w komorach gazowych. Ocalała jako jedyna, bo dzięki znajomości języka niemieckiego została wybrana na stanowisko tłumaczki dla oficerów SS. Pracując jako tłumaczka, Marta układa jednocześnie plan ucieczki wraz z innymi więźniarkami, czekając na Armię Czerwoną.

***

👉 9 października, godz. 19.30 – Instytut Goethe w Bukareszcie, Calea Dorobanți nr 32

🎫 Wstęp wolny

***

Pokaz zrealizowany we współpracy z F-SIDES, pierwszym klubem filmowym w Rumunii poświęconym wyłącznie filmom kręconym przez kobiety oraz alternatywnym sposobom patrzenia i reprezentowania kobiecości w kinie i społeczeństwie.

Scheduled Kino Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia