29.09.2023 - 30.11.2023 Aktualności

Kolorujemy Mołdawię

29 września 2023 r. w mołdawskiej miejscowości Nisporeni odbyło się otwarcie muralu zatytułowanego „Z wiatrem tradycji”, stworzonego przez dwójkę polskich artystów. Partnerem Instytutu Polskiego w Bukareszcie podczas realizacji tego projektu była Fundacja Solidarności Międzynarodowej (Solidarity Fund PL in MD).

Mural w Nisporeni, niewielkim mieście położonym ok. 70 km na zachód od Kiszyniowa, namalowali polscy artyści, Anna Taut i Wojciech Woźniak. Projekt powstał na murze miejscowego stadionu sportowego i nawiązuje do lokalnych tradycji i historii, jednocześnie łącząc je z wątkami polskimi. Jak mówi autor projektu, Wojciech Woźniak – „Te biało-czerwone bociany to możemy być na przykład my, artyści, którzy przylecieliśmy do Mołdawii z Polski, żeby ponownie poczuć mołdawską otwartość i przyjaźń, a w zamian zostawić coś pięknego, coś nawiązującego do historii i tradycji tego regionu”.

To kolejny dowód na to, jak można dobrze współpracować na wielu płaszczyznach. W całe wydarzenie, na różnych poziomach i w różnych momentach, zaangażowało się wiele instytucji, od Mołdawskiej Federacji Piłki Nożnej rozpoczynając, poprzez władze lokalne, dystrybutora farb CAPAROL na Mołdawię, aż po miejscową Szkołę Sportową im. Grigore Brașoveanu i Centrum Młodzieży z Nisporeni.

„Nie możemy nie wspomnieć o wsparciu mieszkańców miasteczka, którzy każdego ranka – wielokrotnie w rozmowach podkreślali artyści – przechodząc obok muru, witali nas oklaskami, miłymi słowami, czymś słodkim lub kawą. To było niesamowite uczucie, czuliśmy się częścią wielkiej rodziny i zdobyliśmy tu wielu nowych przyjaciół”.

Mural powstał w ramach projektu „Comunitatea COOLorilor” (czyli Społeczność COOLorów), inicjatywy promującej solidarność kulturową i artystyczną. Ten mural to nie tylko szczególny wyraz artystyczny, ale także symbol jedności i współpracy sztuki i sportu a także społeczności lokalnej i instytucji kultury oraz administracji publicznej. Dzięki konsultacjom lokalnym udało nam się stworzyć coś, co nie jest inwazyjne, co nie jest obce, a wręcz przeciwnie! Artyści wykorzystując do pracy nad projektem archiwalne zdjęcia uwiecznili na długie lata pamięć o przeszłości powiatu Nisporeni.

from to
Scheduled Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne