15.11.2023 - 22.11.2023 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA & WISŁA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii

Nowe produkcje filmowe to propozycja 19. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w dniach 15-22 listopada 2023.

Festiwal Polskich Filmów CinePOLSKA nawiązał w tym roku współpracę z Festiwalem Filmów Polskich „Wisła”. Dzięki temu, przedsięwzięcie zaoferuje rumuńskiej publiczności bogatszy program.

Edycja 2023 ma formułę hybrydową, z seansami offline w kinie Elvire Popesco w Bukareszcie, w dniach 15-17 listopada, oraz pokazami online na platformie TIFF Unlimited (unlimited.tiff.ro), w dniach 15-22 listopada. Filmy można oglądać klikając na tym linku https://unlimited.tiff.ro/cinepolska-2023-festivalul-filmului-polonez

W kinie Elvire Popesco zostaną pokazane trzy filmy: „Filip”, „Iluzja” i „Strzępy”, które nie będą dostępne online. Bilety na ww. seanse można kupić online, na eventbook.ro, lub w kasie biletowej kina.

Na platformie TIFF Unlimited będzie można natomiast zobaczyć cztery filmy fabularne i trzy zestawy filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez absolwentów szkół filmowych w Łodzi, Warszawie i Katowicach. Dostęp do filmów jest bezpłatny i nie wymaga zakładania konta na platformie.

***

PROGRAM:

FILIP (r. Michał Kwieciński, 125 min.)

ILUZJA (r. Marta Minorowicz, 89 min.)

STRZĘPY (r. Beata Dzianowicz, 100 min.)

KOBIETA NA DACHU (r. Anna Jadowska, 93 min.), dostępny na platformie 15, 16 i 17 listopada

ZUPA NIC (r. Kinga Dębska, 94 min.), dostępny na platformie 16, 17 i 18 listopada

CHRZCINY (r. Jakub Skoczeń, 88 min.), dostępny na platformie 17, 18 i 19 listopada

CZARNA OWCA (r. Aleksander Pietrzak, 102 min.), dostępny na platformie 18 i 19 listopada

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W KATOWICACH, 93 min., dostępne na platformie 15-22 listopada

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W WARSZAWIE, 102 min., dostępne na platformie 15-22 listopada

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI, 117 min., dostępne na platformie 15-22 listopada

***

PROJEKCJE W KINIE ELVIRE POPESCO W BUKARESZCIE

15 listopada, godzina 20.00, otwarcie festiwalu

FILIP

Dramat – Polska – 2022 – 125 min.

Reżyseria: Michał Kwieciński

Obsada aktorska: Eryk Kulm, Victor Meutelet, Caroline Hartig

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

🎟️ Bilety 👉 eventbook.ro

16 listopada, godzina 18.30

ILUZJA

Dramat – Polska – 2022 – 89 min.

Reżyseria: Marta Minorowicz

Obsada aktorska: Agata Buzek, Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska

Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny i jej męża. Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko. Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku. Kobieta tak bardzo zatraca się w poszukiwaniach, że trudno racjonalnie ocenić jej co jest rzeczywistością, a co należy jedynie do świata iluzji.

🎟️ Bilety 👉 eventbook.ro

17 listopada, godzina 18.30

STRZĘPY

Dramat – Polska – 2022 – 100 min.

Reżyseria: Beata Dzianowicz

Obsada aktorska: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska

Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Nasilająca się choroba Gerarda sprawia, że relacje w rodzinie wystawione są na wielką próbę, a na światło dzienne wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje.

🎟️ Bilety 👉 eventbook.ro

PROJEKCJE ONLINE, na platformie TIFF Unlimited 

KOBIETA NA DACHU

dostępny na platformie w dniach 15, 16 i 17 listopada

Dramat – Polska-Francja-Szwecja – 2022 – 93 min.

Reżyseria: Anna Jadowska

Obsada aktorska: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Mira to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

ZUPA NIC

dostępny na platformie w dniach 16, 17 i 18 listopada

Komedia, dramat – Polska – 2021  – 94 min.

Reżyseria: Kinga Dębska

Obsada aktorska: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

CHRZCINY

dostępny na platformie w dniach 17, 18 i 19 listopada

Dramat – Polska – 2022 –  88 min.

Reżyseria: Jakub Skoczeń

Obsada aktorska: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

CZARNA OWCA

dostępny na platformie w dniach 18 i 19 listopada

Komedia, dramat – Polska – 2021 – 102 min.

Reżyseria: Aleksander Pietrzak

Obsada aktorska: Arkadiusz Jakubik, Magdalena Popławska, Kamil Szeptycki

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Magda i Arek tworzą zgrane małżeństwo z 25-letnim stażem, opiekujące się chorym dziadkiem. Mieszkają z synem Tomkiem, który jest w długoletnim związku ze swoją dziewczyną, Asią. Pozornie wszystko jest w porządku – typowa rodzina. A jednak… Magda, nauczycielka w katolickim liceum, ukrywa przed wszystkimi fakt, że woli kobiety, Arek od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy, a Tomek – popularny youtuber, kieruje się głównie swoim interesem. Ambaras zaczyna się, kiedy zmęczona życiem w ukryciu Magda postanawia iść za głosem serca. Asia zrywa z Tomkiem, dziadek znika, a Arek ma problem z posklejaniem rzeczywistości na nowo.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W KATOWICACH, 93 min.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W WARSZAWIE, 102 min.

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI, 117 min.

dostępne na platformie w dniach 15-22 listopada

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia