Zapraszamy was w podróż po niezwykłym alfabecie, abyście wsłuchali się w syczące i szeleszczące dźwięki języka polskiego. Naszymi przewodnikami będą skojarzenia, kropki, myślniki i ogonki, które pomogą Ci zapamiętać najciekawsze informacje dotyczące języka polskiego.
Wystawę o języku polskim prezentujemy w związku z Dniem Biblioteki oraz Dniem Niepodległości Polski.
Pierwszym źródłem poświadczającym język polski jest dokument papieski z początku XII wieku. Znajdują się tam najstarsze polskie imiona i nazwiska. Pierwszy dłuższy tekst powstał około 200 lat później. W XV wieku istniały już wiersze, proza i dokumenty w języku polskim.
Ekspozycja poświęcona językowi polskiemu przedstawia krótką historię języka, podstawowe zasady wymowy oraz wiele ciekawostek. Oglądający dowiedzą się z niej m.in. jakie jest najstarsze zapisane polskie zdanie, jakie nietypowe literki posiada polski alfabet oraz poznają wiele zabawnych dla uszu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które dosłownie świszczą, piszczą i zgrzytają z plansz wystawy.
Wystawa pozwoli nie tylko dowiedzieć się więcej na temat polszczyzny, ale być może zachęci do nauki tego ciekawego języka, którym posługuje się ponad 40 milionów ludzi na świecie.