21.12.2023 - 21.01.2024 Aktualności

Nowości książkowie w Mediatece Instytutu Polskiego w Bukareszcie

On nowego roku zapraszamy was bardzo serdecznie do Mediateki Instytutu Polskiego w Bukareszcie. Mamy dla was trochę nowości zarówno w języku rumuńskim jak i polskim.

Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe” przeł. Cristina Godun

Rzeczpospolita w drugiej połowie XVIII wieku. Państwo wielokulturowe i wieloetniczne, w którym współistnieją chrześcijaństwo, judaizm i islam. Księgi Jakubowe (2014) to jednocześnie uniwersalna historia emancypacji społecznej i religijnej w środku feudalnego świata, pełnego podziałów, nierówności i uprzedzeń, a także opowieść o niesamowitym buncie wywołanym przez Jacoba Franka, przystojnego i charyzmatycznego młodego Żyda, którego idee wkrótce podzieliły społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych długo oczekiwany Mesjasz, Jacob Frank dzięki swoim naukom gromadzi wokół siebie krąg oddanych uczniów i zmienia bieg historii. Olga Tokarczuk z niezwykłą dbałością o szczegóły oddaje realia epoki, architekturę, stroje i obyczaje, odwiedzając dworki szlacheckie, parafie katolickie i domy żydowskie, pogrążona w modlitwie i studiowaniu pism ezoterycznych. Powieść od chwili publikacji stała się bestsellerem.

Tina Oziewicz, Alekasndra Zając „Co robią uczucia” przeł. Ioana Diaconu-Mureșan

Co robią uczucia, gdy nikt ich nie widzi? Przyjrzyjmy się tej galerii uroczych postaci (udając, że ich nie widzimy). Oto co widzimy! Ciekawość zawsze wspina się tak wysoko, jak to tylko możliwe. Radość skacze na trampolinie. Wdzięczność robi na drutach sweter (który grzeje). Niepewność chodzi z grubym łańcuchem kluczy do wszystkich klatek, które buduje. Strach kryje się w zardzewiałym pudełku pod szafą. Miłość jest elektrykiem i rozświetla cały pokój…

Zbigniew Stawrowski „Solidarność” przeł. Ioana Diaconu-Mureșan

Książka profesora filozofii politycznej Zbigniewa Stawrowskiego dopełnia niemal jednostronną perspektywę historiograficzną, proponując podział „fenomenu Solidarności” na dwa etapy, etap pierwszej Solidarności, kiedy w Polsce tworzyła się wspólnota wokół wartości przyjmowanych przez dużą części społeczeństwa, odpowiednio przejęcia ruchu przez „polityków”, takich jak Lech Wałęsa, który został pierwszym demokratycznym prezydentem państwa polskiego. Co więcej, Stawrowski we wstępie rumuńskiego wydania wyjaśnia swoje podejście, twierdząc, że początki Solidarności analizowano in extenso z różnych perspektyw, ze sfery historii, socjologii, psychologii, ale niewielu badaczy zwracało uwagę na aspekt filozoficzny i religijną interpretację.

Józef Mackiewicz „Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy” przeł. Constantin Geambasu

Książka bada delikatne relacje między Watykanem za pontyfikatu papieża Pawła VI a reżimami komunistycznymi w okresie zimnej wojny. Józef Mackiewicz analizuje, jak Watykan radził sobie w tym napiętym okresie, podając szczegóły dotyczące stosunków dyplomatycznych ze Związkiem Radzieckim, moralnego i materialnego wsparcia udzielanego antykomunistycznemu ruchowi oporu, ale także strategii stosowanych przez Państwo Kościelne w zarządzaniu stosunkami z komunistami krajów, w celu ochrony interesów i wyznawców na tych terytoriach. W książce poruszane są także tematy aktualne dla drugiej połowy XX wieku, takie jak wojna w Wietnamie, sytuacja w krajach Ameryki Łacińskiej czy w Azji.

Piotr Wilkoń, Józef Wilkoń „Leopantera” przeł. Dina Franculescu

Młody lampart Bruno wyrusza do dżungli: to jego pierwszy dzień na polowaniu! Jednak spomiędzy winorośli i cienistych drzew podążają za nim jasne oczy Lizy, czarnej pantery.

Ona kocha noc, on kocha dzień. Ona odważna, on nieśmiały. Wydają się bardzo różni, ale pantera Liza i lampart Bruno w końcu znajdują sposób, aby pozostać razem. Nieprawdopodobna przyjaźń zamienia się w prostą i wzruszającą historię miłosną.

„Leopantera” to klasyczna opowieść, która pojawiła się 25 lat temu i wywodzi się z polskiej przestrzeni kulturalnej. Ilustracje są podpisane przez polskiego artystę Józefa Wilkonia, a tekst przez jego syna, Piotra Wilkonia.

Emilia Dziubak „Rok w lesie”
Najpierw poznaj zwierzęta. Gdzie wszyscy mieszkają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto z kim się przyjaźni? Czym żywią się mieszkańcy lasu? Jak przygotowują się do zimy? Kto ma najbogatszą spiżarnię i kto jest największym kapusiem w lesie? Jak długo zwierzęta opiekują się młodymi?
Odpowiedzi szukaj na kartkach tej niezwykłej książki. Przeżyjesz zaskakującą podróż, która pokaże Ci na każdej stronie, miesiąc po miesiącu, jak las i zwyczaje zwierząt zmieniają się wraz ze zmianą pór roku.
Rok w lesie pobudza wyobraźnię, rozwija ciekawość świata, zdolność logicznego myślenia, szukania powiązań przyczynowych, buduje umiejętność opowiadania historii, a przede wszystkim gwarantuje godziny dobrej zabawy i rozkoszy.

Amy M. O’Quinn „Marie Curie dla dzieci”

W rodzinnej Polsce mała Mania, jak nazywano Marie Curie w rodzinie, uwielbiała czytać, uczyć się i poznawać przyrodę. Później stała się jednym z najsłynniejszych naukowców na świecie.
Jej rewolucyjne odkrycia doprowadziły do ​​powstania dziedziny fizyki atomowej, wraz z ukuciem przez nią terminu radioaktywność. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i pierwszą osobą, która ją zdobyła w dwóch różnych dyscyplinach naukowych – chemii i fizyce.

Zawierająca liczne fotografie archiwalne i oryginalne źródła, a także obszerną bibliografię oraz 21 praktycznych ćwiczeń i eksperymentów mających rzucić światło na życie i twórczość Curie, książka „Marie Curie dla dzieci” jest niezastąpionym źródłem informacji dla początkujących małych badaczy. Napisana jasnym i przystępnym językiem książka szczegółowo bada kontekst, w jakim niezwykła badaczka prowadziła swoją pracę naukową, podając nie tylko staranną chronologię jej życia, ale także obszerne szczegóły biograficzne i historyczne, w tym sylwetki innych osobistości świata nauki . 

Włodzimierz Bolecki „Ptasznik z Wilna. OJózefie Mackiewiczu”
Józef Mackiewicz, najbardziej „przeklęty” polski pisarz XX wieku, był nieugiętym pzeciwnikiem i zaciekłym krytykiem systemu komunistycznego we wszystkich jego przejawach. Stworzył najbardziej jednorodną i spójną argumentację antykomunizmu jako postawy etycznej, konceptualnej i historiozoficznej. Tym samym stał się wrogiem publicznym numer jeden dla komunistów i postkomunistów, ale także dla wielu działaczy emigracyjnych, a nawet opozycji w PRL. W odwecie za ujawnienie jeszcze przed 1939 rokiem wpływów sowieckich w polskim życiu publicznym został oskarżony o współpracę z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich świadków ekshumacji grobów katyńskich; jego relacje z tego ludobójstwa, prezentowane także przed Komisją Kongresu USA, stanowią do dziś największy akt oskarżenia systemu bolszewickiego, niepokojący poznawczo i literacko.
Przewodnia myśl jego twórczości – „tylko prawda jest interesująca” – stała się dziś kamieniem milowym w świadomości wszystkich tych, którzy pragną zdemistyfikować wiedzę o historii współczesnej. Ptasznik z Wilna przynosi i wyjaśnia to wszystko w doskonały sposób.
Wydana po raz pierwszy w 1991 r., poważnie rozbudowana i uzupełniona w 2007 r., Ptasznik z Wilna jest pierwszą i jak dotąd jedyną kompletną monografią życia i twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy emigracyjnych, którego Czesław Miłosz zaliczał do najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.


Władysław Stanisław Reymont „Ziemia obiecana”
Poza scenicznym rozwojem wydarzeń, nowoczesnym zabiegiem, jaki Reymont wprowadza do epickiej konstrukcji powieści, jest przeniesienie funkcji narracyjnej z narratora centralnego na narratorów refleksyjnych. Przeniesienie to skutkuje zwielokrotnieniem punktów obserwacji, co zapowiada technikę relatywizmu psychologicznego, spotykaną głównie w europejskiej powieści międzywojennej. Z drugiej strony podział ról narracyjnych dynamizuje i dramatyzuje akcję, pomimo często obfitujących opisów. Postacie najczęściej prezentowane są w swoim otoczeniu. Znamy kilka rodzin należących do różnych grup etnicznych: niemieckich (Müller, Bucholc, Baum, Kessler), żydowskich (Grosglik, Grünspan, Mendelsohn, Zücker), polskich (Borowiecki, Trawiński, Malinowski, Jaskólski, Wysocki), reprezentujący różne typy i charaktery ludzkie, ale także postawy mentalne i kulturowe, wzbogacają tym samym wartość imagologiczną powieści.
Choć przez długi czas pozostawała w cieniu wydanej dziesięć lat później tetralogii Chłopskiej, Ziemia Obiecana zajmuje drugie miejsce w hierarchii wartości artystycznej tekstów autora, proponując dziś, po ponad stuleciu od jej publikacji , obraz mechanizmu, który zachowując proporcje, zdaje się powtarzać w wyjściowym kontekście gospodarki rynkowej w krajach postkomunistycznych.


Danuta Roman „Iubiri secrete la castel/Tajne miłości na zamek”

Miłość, w różnych jej postaciach, to głębokie uczucie, które towarzyszy wybitnym bohaterom tej książki. Te wyjątkowe osobowości przyczyniły się do rozwoju społeczeństwa rumuńskiego. Jednym z wielkich osiągnięć okresu, w którym żyli, końca XIX i początku XX wieku, pięknego okresu zwanego La Belle Époque, jest okazały Pałac Peleș, dzieło sztuki i symboliczny gmach narodu rumuńskiego. Poprzez swoje życie i pracę uczestniczyli w tworzeniu nowoczesnej Rumunii i pokazali prawdę słów wielkiego romantycznego poety, Novalisa, który powiedział, że: „Miłość jest ostatecznym celem historii świata”.

from to
Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne