12.01.2024 - 30.01.2024 Aktualności

Nabór do XXIX edycji programu stypendialnegoThesaurus Poloniae

Do 30 stycznia 2024 roku Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie przyjmuje. zgłoszenia do XXIX edycji programu stypendialnego Thesaurus Poloniae. Inicjatywa adresowana jest do zagranicznych badaczy kultury oraz dziedzictwa Polski i Europy Środkowej.

O stypendium mogą ubiegać się badacze zajmujący się historią, historią sztuki, socjologią, etnografią, antropologią kulturową i innymi naukami pokrewnymi. Program realizowany jest w dwóch kategoriach: Program Senior dla profesorów i wykładowców akademickich posiadających tytuł doktora oraz Program Junior dla doktorantów.
Stypendium obejmuje trzymiesięczny pobyt w Krakowie. Zakwalifikowany uczestnik otrzymuje 4500 zł netto (dla programu Senior) lub 3500 zł netto (dla programu Junior) na miesiąc. Wraz z pierwszym stypendium wypłacany jest dodatkowo jednorazowy grant na zakup książek oraz pomocy naukowych (1500 zł).
Stypendyści mogą korzystać z biblioteki Międzynarodowego Centrum Kultury, której czytelnia zaopatrzona jest w stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. MCK oferuje pomoc w dotarciu do archiwów i bibliotek, jak również oferty edukacyjnej i badawczej krakowskich placówek naukowych i kulturalnych. Stypendystom zapewniony zostaje samodzielny, w pełni wyposażony apartament w centrum miasta.
Osoby zainteresowane ubieganiem się o stypendium Thesaurus Poloniae proszone są o przesłanie na adres MCK: CV, rekomendacji dwóch opiekunów naukowych w przypadku ubiegania się o uczestnictwo w Programie Junior oraz eseju prezentującego założenia programu badawczego, który planowany jest do przeprowadzenia podczas pobytu w Krakowie (do 500 wyrazów). Dokumenty można przesyłać w formie elektronicznej na adres: thesaurus@mck.krakow.pl lub pocztą tradycyjną na adres:
Program stypendialny Thesaurus Poloniae Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
31-008 Kraków Poland

 

from to
Scheduled Aktualności

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne