29.01.2024 - 11.02.2024 Aktualności, Literatura

Olga Tokarczuk po rumuńsku

Z okazji urodzin wybitnej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk chcemy złożyć hołd jej wyjątkowej twórczości. Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie.

Twórczość Olgi Tokarczuk jest jak podróż po bogactwie ludzkich doświadczeń. Jej proza ​​jest niezwykle różnorodna, pozwala sobie na odważne eksperymenty z formami i stylami narracyjnymi. Tokarczuk nie boi się poruszać trudnych tematów społecznych i filozoficznych, zawsze przedstawiając je w sposób głęboko ludzki i złożony.


Jednym z najbardziej znanych dzieł Tokarczuk są „Bieguni” (po rumuńsku „Rătăcitorii”), który zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Ta książka ukazuje jej umiejętność łączenia mitologii, historii i współczesności w fascynujący sposób.


Olga Tokarczuk nie tylko poszerza granice literatury, ale także prowokuje do refleksji nad kondycją człowieka, tożsamością narodową i współczesnym światem. Jej prace są jak lustro, w którym odbija się różnorodność życia.


Jeśli jeszcze nie poznaliście literackiego świata Olgi Tokarczuk, teraz jest ku temu świetna okazja! Przekonajcie się sami, jak ta utalentowana pisarka potrafi poruszyć serce i umysł czytelnika. Zapraszamy do zapoznania się z książkami Olgi Tokarczuk przetłumaczonymi na język rumuński i poznania literackiej magii, jaką niosą ze sobą jej słowa!


W dniu jej urodzin składamy Oldze Tokarczuk najserdeczniejsze życzenia! Niech nadchodzące lata przyniosą mu nowe inspiracje i twórcze sukcesy. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!

from to
Scheduled Aktualności Literatura

O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓

Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25 04.2024 Aktualności

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia