3.03.2024 Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

Jazz najwyższej klasy w Bukareszcie

Polski pianista Leszek Możdżer, znany i ceniony przez miłośników jazzu w Rumunii, wraca po sześciu latach do Bukaresztu z recitalem fortepianowym w Ateneum Rumuńskim 3 marca. Koncert zapowiada Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024/2025.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, kompozytor. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jego muzyczne początki, jeszcze w ostatnim roku liceum, wyznacza współpraca z zespołem prowadzonym przez klarnecistę Emila Kowalskiego, jak i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.  W roku 1992 był laureatem festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii „Pianista Roku”, został też wielokrotnie uznany „Muzykiem Roku” (1995, 1996, 2011).

Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywał i koncertował m.in. z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem (Makowicz vs Możdżer: At The Carnegie Hall 2004). Jego album „Impressions On Chopin” (1999) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Współpracował także z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej Zbigniewem Preisnerem (albumy „Requiem for my Friend”, „10 łatwych utworów na fortepian”) oraz z kompozytorem Janem A. P. Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max, nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Finding Neverland” oraz album „Kaczmarek by Możdżer”).

Pianista najpełniej odnajduje się w jego projektach solowych Piano (2004) i Komeda (2011) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem (Szwecja) i Zoharem Fresco (Izrael). Album „The Time” nagrany przez trio w 2005 roku osiągnął status Diamentowej Płyty, a kolejne albumy „Between Us And The Light” (2006), „Live” (2007) i „Polska” (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty. Leszek Możdżer jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych oraz dyrektorem artystycznym dwóch polskich festiwali plenerowych tj. Enter Music Festival w Poznaniu i Jazz nad Odrą we Wrocławiu.

W 2012 roku został, jako pierwszy Polak, przewodniczącym jury międzynarodowego konkursu Montreux Jazz Piano Competition w Szwajcarii, który począwszy od 1999 roku odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem wybitnego amerykańskiego muzyka i producenta Quincy Jonesa.

„Wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer zdołał wywołać mentalną i stylistyczną rewolucję w polskim jazzie, której nigdy wcześniej nie osiągnął żaden inny jazzman.” – Dionizy Piątkowski (książka „Encyklopedia muzyki popularnej – JAZZ”)

***

Leszek Możdżer wykona recital fortepianowy w niedzielę 3 marca, godz. 19.00, w Filharmonii im. George Enescu (Ateneum Rumuńskie) w Bukareszcie, ul. Benjamin Franklin 1-3.

🎫 Bilety 👉 ove.ro/recital-extraordinar-de-jazz

***

Koncert organizowany jest we współpracy z Instytutem „Adama Mickiewicza” w Warszawie z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej. 3 marca 1921 roku przedstawiciele Polski i Rumunii podpisali w Bukareszcie „Konwencję o przymierzu odpornym między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii” oraz tajną konwencję wojskową.

***

https://www.youtube.com/watch?v=7lyz8u5QObI

Scheduled Muzyka SEZON PL-RO Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia