2.03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.

Wernisaż odbędzie się 2 marca o godz. 18.30 w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego (MȚR), Sala im. Iriny Nicolau.

Wydarzenie odbędzie się jako zapowiedź Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024/2025.

Wystawa jest zapisem podróży autorki poprzez wielokulturowość Bukowiny, gdzie od setek lat współistnieje wiele mniejszości etnicznych, w tym polska.

Justyna Mielnikiewicz to wielokrotnie nagradzana fotografka z Polski, mieszkająca od 2003 r. w Gruzji. Jej prace były publikowane m.in. przez „The New York Times”, „Newsweek”, „Le Monde”, „Stern”, „National Geographic” i „WSJ”. Jest laureatką nagrody World Press Photo, Canon Female Photojournalist Prize, Caucasus Young Photographer Award przyznawanej przez Magnum Foundation, Aftermath Project Grant oraz Eugene Smith Fund.

Foto: Justyna Mielnikiewicz

Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .
21 03.2024 Kino, Wydarzenia