21.02.2024 - 21.03.2024 Literatura, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej w Kiszyniowie

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.

Wisława Szymborska (polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r.) zakochała się w życiu i słowie i z tej miłości zrodziła się głęboka poezja, która odsłania zarówno cienie, jak i światła duszy.

Ale Wisława miała też coś wyjątkowego: uwielbiała się bawić, czy to dobierając słowa i zamieniając je w wiersze, czy też przekładając swoje myśli z humorem i powagą na obrazy.

Akademia Szwedzka przyznała jej Nagrodę Nobla w dziedzinie twórczości poetyckiej, plasując Wisławę wśród wielu ważnych i poważnych autorów. Sto lat po narodzinach poetki postanowiliśmy zagrać na krawędzi jej wierszy.

Inspiracją dla nas była seria kolaży, które Wisława tworzyła przez całe życie, obrazów pełnych zabawy i głębokich znaczeń, które można znaleźć na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

A teraz zdradźmy Wam sekret na temat tych kolaży: Wisława tworzyła je z myślą o wysyłaniu przy różnych okazjach swoim przyjaciołom, zamiast pocztówek, które w tamtych czasach były rzadkością i wątpliwej jakości estetycznej. Wycinała i zbierała wszelkiego rodzaju obrazki i nagłówki z gazet i magazynów, a następnie nadawała im nowe znaczenie, budując w ten sposób nieoczekiwane światy: nieco surrealistyczne, pełne humoru i ciepła, dające poczucie wolności.

Kolaże były dla niej formą wyrazu artystycznego, zawsze jednak traktowała je jako rodzaj prywatnego listu, dlatego przez długi czas nie zgadzała się na ich udostępnianie szerszej publiczności.

A ponieważ kolaże są papierowymi poprzednikami dzisiejszych wirtualnych memów, chcieliśmy połączyć przeszłość z teraźniejszością i zaprosiliśmy młode pokolenie do wycięcia na obrazy wiersza „Niektórzy lubią poezję”. To prawda, jak mówi autorka, „niektórzy – czyli nie wszyscy.”. Jednak z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.

Wystawę prac przygotowanych w Kiszyniowie i Bukareszcie można zwiedzać w dniach 21 lutego – 10 marca 2024 r. w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii (dział Zbiorów Sztuki i Map).

Część bukareszteńska prac prezentowanych na wystawie została wykonana przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowaną przez profesor Nonę Rapotan, w czasie warsztaty przygotowanego i przeprowadzonego przez Claudiu Sfirschi-Lăudat.

from to
Scheduled Literatura Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia