21.02.2024 Literatura, Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej w Cărturești w Muzeum #Kiszyniów

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej, aby uczcić 100. rocznicę jej urodzin, ale także w 2024 roku mamy w Polsce kilku patronów literackich. Jednym z nich jest poeta Zbigniew Herbert, urodzony 100 lat temu we Lwowie.

Korzystając z faktu, że Mołdawia posiada wielowiekową tradycję kontaktów kulturalnych (i nie tylko) z Polską, która zdaje się wciąż być żywa, zaprosiliśmy do współpracy kilku młodych poetów, pisarzy i miłośników literatury z Republiki Mołdawii, aby zgłębili polską poezję.

Tak narodził się pomysł mołdawsko-polskiego wieczoru poetyckiego. Wieczór, który będzie mniej poświęcony samym poetom, a bardziej ich sztuce. Nie sądzimy, żebyśmy się mylili, mówiąc, że poezja jest zwierciadłem codzienności, ponieważ opisuje rzeczywistość (często bardzo subiektywnie, ale jest tym bardziej interesująca, że ​​zmusza do refleksji i zadania sobie pytania, czy tak jest naprawdę?).

Zapraszamy zatem na prawdziwy recital poetycki.

Środa, 21 lutego, godzina 18:00
W Cărturesti w Muzeum w Kiszyniowie

Moderator: Victor Fală – poeta i miłośnik polskiej poezji. Razem ze swoimi gośćmi będzie czytał i zapraszał do dyskusji na temat przestrzeni poetyckiej i jej wpływu na umysł. Zachęcamy także wszystkich, którzy zechcą wyrecytować swój ulubiony wiersz polskiego autora.

Goście:
Emilian Galaicu-Păun, pisarz
Diana Meresevschi, pasjonatka czytania i polskich autorów
Maria Iwanow, poetka
Iraida Darmancev, poetka

Scheduled Literatura Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia