12.03.2024 - 22.03.2024 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

O II wojnie światowej w Târgu-Jiu

Osiemdziesiąt pięć lat po wybuchu II wojny światowej Polska, jej pierwsza ofiara, przypomina o najbardziej dramatycznym konflikcie zbrojnym w historii świata. Opowiada o nim wystawa, która do 22 marca br. będzie prezentowana w holu Uniwersytetu im. Constantina Brâncuşi w Târgu-Jiu.

12 marca 2024, o godz. 12.00, zapraszamy na wernisaż wystawy „Walka i cierpienie. Obywatele Polscy podczas II wojny światowej”.

Ekspozycja „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” prezentuje wojenne losy Polski, która 1 września 1939 roku została zaatakowana przez Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki.

Mimo ogromnej liczebnej przewagi okupantów Polacy przez całą wojnę stawiali silny opór zbrojny, zarówno na terytorium swojego kraju, jak i na innych frontach i polach bitew całego świata.

Wystawa złożona z 16 paneli przybliża najważniejsze momenty tamtego czasu. Wiele uwagi poświęca także losom ludności cywilnej. Jej bogactwem są fotografie archiwalne pozyskane z archiwów różnych krajów, w tym ze zbiorów rumuńskich. Wystawa została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Instytut Polski z Bukaresztu przygotował jej rumuńską wersję językową i wzbogacił ją o wątki dotyczące stosunków polsko-rumuńskich w czasie II wojny światowej, w tym fotografie ilustrujące pobyt w Rumunii 60-100 tys. polskich uchodźców, pozyskane z Narodowych Archiwów Rumunii.

Podczas II wojny światowej jeden z obozów internowania polskich żołnierzy znajdował się właśnie w Targu-Jiu. Tym samym prezentacja wystawy w tej miejscowości nabiera dodatkowej symboliki.

Zobacz film rumuńskich vlogerów o miejscach, w których zaczęła się II wojna światowa (w języku rumuńskim).

https://www.youtube.com/watch?v=xq6BzMn-e-0

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Wystawa „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”

Do 18 maja można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Kiszyniowie wystawę „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”, która prezentuje prace 16 artystek młodej i najmłodszej sceny kulturalnej w Polsce. Projekt celebruje kobiecą radość życia, wolność i siłę, ale też twórczą energię i poczucie wspólnoty. Wydarzenie jest częścią zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
05 04.2025 18 05.2025 Sztuki wizualne