21.03.2024 Kino, Wydarzenia

Polski dokument na Echa Ji.hlava w Bukareszcie

Film dokumentalny „Odległości” Mateja Bobrika zostanie pokazany 21 marca w Bukareszcie w ramach programu „Echa Ji.hlava”, organizowanego przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava i Czeskie Centrum w Bukareszcie, we współpracy z Instytutem Polskim .

Od 1997 roku miłośnicy filmów dokumentalnych oraz specjaliści spotykają się w czeskiej Jihlavie, aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych, który odbywa się co roku pod koniec października. Ji.hlava to jeden z najważniejszych europejskich festiwali dokumentalnych i największe wydarzenie tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. „Echa Ji.hlava” prezentuje wybór najlepszych filmów dokumentalnych prezentowanych podczas ostatniej edycji festiwalu Ji.hlava. W tym roku, w Czeskim Centrum w Bukareszcie w każdy poniedziałek i czwartek w dniach 18–28 marca będzie  można oglądać 4 filmy dokumentalne.

Polską produkcją w programie jest „Odległości” (84 min.) w reżyserii Mateja Bobrika, która zostanie pokazana w czwartek 21 marca, godz. 19.30.

Reżyser w swoim dokumencie skupia się na wyzwaniach, z którymi mierzy się rodzina imigrantów z Nepalu. Przyjechali do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, „ziemi obiecanej”. Teraz rozważają powrót. Tylko nastoletni syn Nikesh dobrze mówi po polsku, ojciec Shiv jedynie trochę, a matka Shushila w ogóle. Rodzice tęsknią za bliskimi pozostawionymi na innym kontynencie, a nastolatek nie chce Polski opuszczać. Zaaklimatyzował się tu, ma przyjaciół i szkołę. Wkrótce wszyscy mają pojechać do Nepalu na wakacje – czy będą chcieli jeszcze wrócić do Europy? Jakie decyzje podejmą?

Wstęp wolny. Napisy w języku angielskim.

Scheduled Kino Wydarzenia

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

PRACA POLSKIEJ ARTYSTKI NA WYSTAWIE GEISTER 🗓

Pracę "Revelation AD" polskiej artystki Zuzanny Czebatul można oglądać od 13 kwietnia do 5 maja 2024 r. w pawilonach Expoflora w bukareszteńskim parku Herăstrău, w ramach wystawy Geister, której kuratorką jest niemiecka artystka Kristin Wenzel.
13 04.2024 05 05.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu One World Romania

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Bukareszcie w dniach 6 i 7 kwietnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Praw Człowieka One World Romania.
06 04.2024 07 04.2024 Kino, Wydarzenia