4.04.2024 Historia, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Historycy z Rumunii i Polski o latach 80. w obu krajach

Instytut Badania Zbrodni Komunizmu i Pamięci Wygnania Rumuńskiego (IICCMER) we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie zaprasza na promocję książki „Burzliwa dekada. Rumunia wobec kryzysu reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” autorstwa Daniela Filipa-Afloarei, eksperta Działu Dokumentacji i Śledztw Specjalnych IICCMER.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 17:00, w Jockey Club Român (Str. Episcopiei nr 9, Bukareszt), w 35. rocznicę zakończenia obrad polskiego Okrągłego Stołu (5 kwietnia 1989 r.), ośmiu tygodni gorących negocjacji dotyczących głębokiej transformacji polskiego społeczeństwa, które ostatecznie doprowadziły do ​​upadku reżimu komunistycznego w tym kraju.


Książka dogłębnie analizuje polski kryzys i jego wpływ na reżim w Bukareszcie, z uwzględnieniem tego, jak Nicolae Ceaușescu postrzegał wtedy lata 80. w Rumunii i w Polsce.


Głos zabiorą: prof. univ. dr Lucian LEUȘTEAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu  im. Alexandru Ioana Cuzy w Jassach, dr Mioara ANTON, pracownik naukowy i dyrektor Instytutu Historii im. Nicolae Iorgi oraz dr Michał PRZEPERSKI, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Historii Polski w Warszawie. Moderator: dr hab. Cosmin BUDEANCĂ, ekspert IICCMER.


Tom „Burzliwa dekada. Rumunia i kryzys reżimu komunistycznego w Polsce lat 80.” można nabyć w księgarniach oraz online tutaj.

Scheduled Historia SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” zawita również do Oradei, gdzie będzie można ją zobaczyć w dniach 11 kwietnia – 30 maja 2025 roku w emblematycznej przestrzeni Wieży Ratuszowej. To wyjątkowa okazja dla mieszkańców Oradei i turystów, aby odkryć fascynujący temat: ewolucję przedmiotów, form i funkcji w architekturze, w mieście znanym ze swojego imponującego dziedzictwa, reprezentatywnego dla stylów Art Deco i Secesji.
11 04.2025 31 05.2025 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia

Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do

W okresie międzywojennym Polska i Rumunia zawarły sojusz polityczny i wojskowy, który chronił oba państwa przed zagrożeniem ze strony Związku Radzieckiego. Po niemieckiej inwazji na Polskę 1 września 1939 r. Bukareszt przyjął postawę neutralną, natomiast rząd polski, w obliczu inwazji sowieckiej 17 września 1939 r. i nieuchronnej porażki kampanii obronnej, zwolnił stronę rumuńską ze zobowiązań wynikających z układu sojuszniczego, mając nadzieję, że przyzna jej on prawo przejścia do Francji, aby mogła kontynuować walkę zbrojną. Ten fragment naszej wspólnej historii jest tematem najnowszej wystawy „Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do walki o wolność”, którą do 20 kwietnia można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Șuțu w Bukareszcie.
25 03.2025 20 04.2025 Historia