21.06.2024 - 1.09.2024 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa polskiego malarstwa otwiera pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024 -2025

21 czerwca rozpocznie się wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Brukenthala w Sybinie. W uroczystości otwarcia weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Wystawa organizowana jest przez IAM, Muzeum Narodowe Brukenthala, Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

TRZY SPOJRZENIA NA TATRY

Wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” zostanie pokazana w Muzeum Brukenthala – najstarszej placówce muzealnej w południowo-wschodniej Europie  Obejmuje dzieła trzech wybitnych twórców polskiej kultury, których połączyła fascynacja najwyższym pasmem Karpat. Zobaczymy m.in geometryczne abstrakcje oraz z cykl tuszy  z widokami Tatr Andrzeja Wróblewskiego, oryginalne zdjęcia górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza; oraz obrazy, pastele i grafiki Leona Wyczółkowskiego z początków XX wieku. Kuratorami wystawy są: prof. Anna Król, dr Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała.

Andrzej Wróblewski (1927-1957) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy powojennych, krytyk i historyk sztuki. Prezentowany zbiór kilkudziesięciu czarno-białych rysunków tuszem, ukazujący pejzaże tatrzańskie –  „Tatry I” i „Tatry II” powstał w latach 1952-1953. Na wystawie zobaczymy ponadto gwasze „Góry” oraz kompozycje abstrakcyjne Wróblewskiego, będące przełożeniem na język wizualny jego doświadczenia gór. Los związał go z nimi na zawsze. Artysta zmarł nagle, w wieku 29 lat, podczas wędrówki drogą Oswalda Balzera w Tatrach. Jego ciało znaleziono na poboczu zaśnieżonej ścieżki między Toporową Cyrlą a polaną Zazadnią.

Zbiór fotografii Mieczysława Karłowicza (1876–1909) znakomitego kompozytora i dyrygenta oraz zapalonego taternika i fotografa Tatr obejmuje 127 zdjęć z lat 1906-1908. Kolekcja fotografii z autorskimi komentarzami przechowywana jest w Centralnej Bibliotece Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie. On także zakończył życie w Tatrach: w lutym 1909 roku zginął tragicznie w lawinie pod Małym Kościelcem.

Leon Wyczółkowski (1852–1936) to malarz, grafik i rysownik okresu Młodej Polski. Na wystawie w Sybinie zaprezentowane zostaną krajobrazy malowane w technice olejnej, pastelami lub akwarelą, a także grafiki artysty z serii „Tatry. Ośm akwatint” z 1906 r. Wyczółkowski malował i rysował sceny z życia górali. Wykonał również portrety literatów związanych z Zakopanem, m.in.: Jana Kasprowicza, Henryka Sienkiewicza czy Stefana Żeromskiego z synem. Przede wszystkim jednak upodobał sobie górskie krajobrazy i ich zmienność. W jego spojrzeniu na Giewont, górskie zbocza, lasy i tatrzańskie jeziora  pobrzmiewają echa fascynacji estetyką i sztuką Japonii. W uznaniu twórczości Wyczółkowskiego Towarzystwo Tatrzańskie obdarzyło go w 1913 roku godnością  członka honorowego.

SEZON KULTURALNY POLSKA-RUMUNIA 2024-2025.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 to efekt współpracy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IAM oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, wspartych przez Instytut Polski w Bukareszcie. W trakcie Sezonu Kulturalnego odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych, wystawienniczych i literackich. Programowi towarzyszy hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. Inspiracją do stworzenia logotypu przez grupę polsko – rumuńskich artystów,  były znaki diakrytyczne, charakterystyczne dla dwóch niełatwych języków.

from to
Scheduled SEZON PL-RO Sztuki wizualne Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Wystawa „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”

Do 18 maja można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Kiszyniowie wystawę „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”, która prezentuje prace 16 artystek młodej i najmłodszej sceny kulturalnej w Polsce. Projekt celebruje kobiecą radość życia, wolność i siłę, ale też twórczą energię i poczucie wspólnoty. Wydarzenie jest częścią zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
05 04.2025 18 05.2025 Sztuki wizualne