14.07.2024 Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia

Polski jazz na festiwalu w Garana

Dwójka renomowanych polskich basistów – Kinga Głyk i Wojtek Pilichowski wystąpi w niedzielę 14 lipca podczas międzynarodowego festiwalu jazzowego Gărâna.

Międzynarodowy festiwal jazzowy Gărâna odbędzie się w tym roku w dniach 11-14 lipca.

***

Kwartet Wojtka Pilichowskiego to prawdziwa perełka dla miłośników jazz-rocka i fusion. Grupa imponuje niezwykłą wirtuozerią swojego lidera, Wojtka Pilichowskiego, uznawanego za jednego z najcenniejszych polskich basistów na scenie międzynarodowej. Wojtek Pilichowski 16 razy otrzymał w Polsce tytuł „najlepszego basisty roku” oraz wiele innych prestiżowych nagród. Od jego pierwszej płyty minęło 30 lat i od tego czasu muzyk wydał 14 albumów solowych, w tym 3 albumy koncertowe. Łączny nakład wszystkich albumów przekroczył 100 000 egzemplarzy. Wiele kompozycji Wojtka wykonywanych jest przez muzyków na całym świecie. Ostatnia jego płyta „Conjuction” (2023) zawiera niezwykłe, niekonwencjonalne kompozycje i nosi niepowtarzalny ślad dźwiękowy polskiego basisty.

Polska basistka Kinga Glyk to jedna z najbardziej uznanych muzyczek jazzowych swojego pokolenia. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła w wieku 12 lat, grając z ojcem i bratem, co w dużym stopniu wpłynęło na jej decyzję o pozostaniu w świecie jazzu. W czerwcu 2016 roku Bass Player United opublikował na Facebooku film przedstawiający Kingę wykonującą „Tears in Heaven” Erica Claptona, który osiągnął 20 milionów wyświetleń. Kinga współpracowała z takimi nazwiskami jak: Tim Garland, Nitai Hershkovits, Greg Hutchinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba, Marek Dykta i Piotr Wyleżoł. W 2021 roku została nominowana w kategorii „String Instruments International” przez Deutscher Jazz Press. Wydała trzy albumy dla Warner Music: nominowany do nagrody ECHO JAZZ AWARD „Dream” (2016) – z Gregiem Hutchinsonem (perkusja), Timem Garlandem (saksofon), Nitai Hershkovitsem (fortepian), „Feelings” (2019) i „Real Life ” (2024, producent Michael League).

Oba koncerty są częścią programu Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025, efekt współpracy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, IAM oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, wspartych przez Instytut Polski w Bukareszcie. W trakcie Sezonu Kulturalnego odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń muzycznych, teatralnych, filmowych, wystawienniczych i literackich. Programowi towarzyszy hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. Inspiracją do stworzenia logotypu przez grupę polsko – rumuńskich artystów,  były znaki diakrytyczne, charakterystyczne dla dwóch niełatwych języków.

Scheduled ical Google outlook Muzyka SEZON PL-RO Wydarzenia

Polskie kino w Timiszoarze 🗓

Najnowszy film słynnej polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej będzie można zobaczyć w czwartek, 18 lipca, w konkursie festiwalu Ceau Cinema w Timiszoarze.
18 07.2024 Kino, Wydarzenia

Polska artystka na rezydencji Flowing Streams 🗓

Magdalena Siemaszko, artystka, antropolożka i działaczka społeczna z wykształceniem biologicznym, weźmie udział w programie rezydencyjnym Flowing Streams w Eforie Colorat w dniach 28 czerwca - 12 lipca 2024 r. Program organizowany przez klaster EUNIC Romania przy wsparciu EUNIC Global obejmuje 7 rezydencji artystycznych na temat ekologii wody na rumuńskich terenach wiejskich.
28 06.2024 12 07.2024 Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Zimna Wojna” nad Morzem Czarnym 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Bibliotece Wojewódzkiej w Konstancy w dniach 4 lipca - 30 września 2024 roku.
04 07.2024 30 09.2024 Historia, Wydarzenia