9.08.2024 - 25.08.2024 Historia, Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie

Marek Kuberski z delegatury Unii Europejskiej w Armenii będzie gościem specjalnym odbywającego się w dniach 20-29 sierpnia Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie. W czasie festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć również dwie polskie produkcje.

Marek Kuberski weźmie udział w debacie pt. Wizjonerskie przywództwo w świecie pełnym niepewności, która odbędzie się w piątek, 23 sierpnia, o godz. 16.00, w kinie im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2).

Goście debaty: Marek Kuberski (dyplomata), Alexandru Gussi (politolog, edytor publikacji „Sens Politic”), Ioan Stanomir (politolog i publicysta, profesor Uniwersytetu Bukareszteńskiego)

Moderator: Anca Lăzărescu (dziennikarka)

***

Polskie filmy w programie festiwalu:

CHŁOPI

Polska, 2023, 114 min.

Reżyseria: Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla, film był polską propozycją do tegorocznych nagród Oscara.

Ponad 100 artystów wizualnych pracowało nad filmem, który składa się z około 40 000 klatek namalowanych w całości farbą olejną. Wykorzystano tę samą technikę animacji malarskiej, którą rozsławił film „Twój Vincent”, opowiadający o życiu słynnego malarza Vincenta van Gogha.

16 sierpnia, godz. 21:00 – Bastionul Țesătorilor w Braszowie (ul. George Coşbuc nr 9)

22 sierpnia, godz. 18:00 – Kino im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2)

FILIP

Dramat – Polska – 2022 – 125 min.

Reżyseria: Michał Kwieciński

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

23 sierpnia, godz. 21:30 – Zamek w Rasznowie

from to
Scheduled Historia Kino Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia