9.08.2024 - 25.08.2024 Historia, Kino, Wydarzenia

Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie

Marek Kuberski z delegatury Unii Europejskiej w Armenii będzie gościem specjalnym odbywającego się w dniach 20-29 sierpnia Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie. W czasie festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć również dwie polskie produkcje.

Marek Kuberski weźmie udział w debacie pt. Wizjonerskie przywództwo w świecie pełnym niepewności, która odbędzie się w piątek, 23 sierpnia, o godz. 16.00, w kinie im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2).

Goście debaty: Marek Kuberski (dyplomata), Alexandru Gussi (politolog, edytor publikacji „Sens Politic”), Ioan Stanomir (politolog i publicysta, profesor Uniwersytetu Bukareszteńskiego)

Moderator: Anca Lăzărescu (dziennikarka)

***

Polskie filmy w programie festiwalu:

CHŁOPI

Polska, 2023, 114 min.

Reżyseria: Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla, film był polską propozycją do tegorocznych nagród Oscara.

Ponad 100 artystów wizualnych pracowało nad filmem, który składa się z około 40 000 klatek namalowanych w całości farbą olejną. Wykorzystano tę samą technikę animacji malarskiej, którą rozsławił film „Twój Vincent”, opowiadający o życiu słynnego malarza Vincenta van Gogha.

16 sierpnia, godz. 21:00 – Bastionul Țesătorilor w Braszowie (ul. George Coşbuc nr 9)

22 sierpnia, godz. 18:00 – Kino im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2)

FILIP

Dramat – Polska – 2022 – 125 min.

Reżyseria: Michał Kwieciński

Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.

23 sierpnia, godz. 21:30 – Zamek w Rasznowie

from to
Scheduled Historia Kino Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia