Polska obecność na Festiwalu Filmu i Historii w Rasznowie
Marek Kuberski weźmie udział w debacie pt. Wizjonerskie przywództwo w świecie pełnym niepewności, która odbędzie się w piątek, 23 sierpnia, o godz. 16.00, w kinie im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2).
Goście debaty: Marek Kuberski (dyplomata), Alexandru Gussi (politolog, edytor publikacji „Sens Politic”), Ioan Stanomir (politolog i publicysta, profesor Uniwersytetu Bukareszteńskiego)
Moderator: Anca Lăzărescu (dziennikarka)
***
Polskie filmy w programie festiwalu:
CHŁOPI
Polska, 2023, 114 min.
Reżyseria: Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Adaptacja powieści Władysława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla, film był polską propozycją do tegorocznych nagród Oscara.
Ponad 100 artystów wizualnych pracowało nad filmem, który składa się z około 40 000 klatek namalowanych w całości farbą olejną. Wykorzystano tę samą technikę animacji malarskiej, którą rozsławił film „Twój Vincent”, opowiadający o życiu słynnego malarza Vincenta van Gogha.
16 sierpnia, godz. 21:00 – Bastionul Țesătorilor w Braszowie (ul. George Coşbuc nr 9)
22 sierpnia, godz. 18:00 – Kino im. Amza Pellea w Rasznowie (ul. Mihai Viteazul nr 2)
FILIP
Dramat – Polska – 2022 – 125 min.
Reżyseria: Michał Kwieciński
Rok 1941, warszawskie getto. Filip, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart.
23 sierpnia, godz. 21:30 – Zamek w Rasznowie