30.08.2024 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz w Klużu-Napoce

Zagrała na tegorocznym festiwalu jazzowym w Garanie, a 30 sierpnia wraca do Rumunii z wyjątkowym koncertem na festiwalu Jazz in the Park w Klużu-Napoce. Muzyka Kingi Głyk – mieszanka jazzu, bluesa, funku i soulu zachwyca publiczność na całym świecie.

Polska basistka Kinga Głyk to jedna z najbardziej uznanych muzyczek jazzowych swojego pokolenia. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła w wieku 12 lat, grając z ojcem i bratem, co w dużym stopniu wpłynęło na jej decyzję o pozostaniu w świecie jazzu. W czerwcu 2016 roku Bass Player United opublikował na Facebooku film przedstawiający Kingę wykonującą „Tears in Heaven” Erica Claptona, który osiągnął 20 milionów wyświetleń. Kinga współpracowała z takimi nazwiskami jak: Tim Garland, Nitai Hershkovits, Greg Hutchinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba, Marek Dykta i Piotr Wyleżoł. W 2021 roku została nominowana w kategorii „String Instruments International” przez Deutscher Jazz Press. Wydała trzy albumy dla Warner Music: nominowany do nagrody ECHO JAZZ AWARD „Dream” (2016) – z Gregiem Hutchinsonem (perkusja), Timem Garlandem (saksofon), Nitai Hershkovitsem (fortepian), „Feelings” (2019) i „Real Life ” (2024, producent Michael League).

Koncert Kingi Głyk odbędzie się w piątek, 30 sierpnia, na dużej scenie w Narodowym Parku Etnograficznym im. Romulus Vuia w Klużu-Napoce.

Bilety: www.iabilet.ro

https://www.youtube.com/watch?v=7iicK3aD6Eg

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Polska obecność na festiwalu TIFF w Klużu-Napoce

Multimedialne show „Chłopi” w wykonaniu polskiego muzyka Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego wraz z Rebel Babel Film Orchestra zostanie zaprezentowany 18 czerwca w Domu Kultury Studentów w Klużu-Napoce w ramach 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transilvania – TIFF. W programie festiwalu znalazły się również inne polskie produkcje.
13 06.2025 22 06.2025 Kino, Muzyka, SEZON PL-RO, Wydarzenia