1.10.2024 - 31.10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w Nisporeni

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.

Wśród bohaterek wystawy znajdują się postacie, które odznaczały się niezłomnym duchem w wielu dziedzinach. Na przykład, Elisabeta Rizea to symbol walki o wolność i niezależność, podczas gdy Virginia Maria Andreescu-Haret była pionierką w architekturze, przełamując bariery w męskim świecie. Smaranda Brăescu, znana rumuńska spadochroniarka, zasłynęła z odwagi i determinacji, które wykazała w trudnych czasach. Z kolei wśród Polek możemy wymienić Marię Skłodowską-Curie, laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, która znacząco wpłynęła na rozwój nauki, oraz Irenę Sendlerową, która ratowała dzieci żydowskie podczas II wojny światowej, ryzykując własne życie.

Te bohaterki, zarówno Polki, jak i Rumunki, nadal imponują swoimi osiągnięciami. Były odważne, inteligentne, wytrwałe i nie bały się przeciwstawiać stereotypom swoich czasów. Każda opowieść z tej wystawy podkreśla, jak ważne są pasja, determinacja i wiara w sprawiedliwość, nawet w obliczu ucisku i niesprawiedliwości.

Wystawa została stworzona z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w ramach Roku Praw Kobiet i Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Ponadto ekspozycję uzupełniają animacje stworzone przez polskie studio Dinksy, które w ciekawy sposób ilustrują historie tych niezwykłych kobiet.

Na liście Rumunek przedstawionych na wystawie znajdują się takie postacie, jak Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Smaranda Gheorghiu, Nadia Comăneci i Lucia Sturdza Bulandra. Z kolei z Polski uhonorowano takie osobistości, jak Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, Helena Rubinstein i Wanda Rutkiewicz.

Wystawa to wyjątkowa okazja, aby odkryć te niezwykłe kobiety i dowiedzieć się, w jaki sposób przyczyniły się do kształtowania świata, w którym żyjemy dzisiaj.

from to
Scheduled Historia Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia