1.10.2024 - 31.10.2024 Historia, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w Nisporeni

Do końca października w Domu Kultury „Luceafărul” w Nisporeni można poznać fascynujące historie 34 Polek i Rumunek, które miały odwagę zmienić swój kraj, Europę, a nawet świat. Wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat” prezentuje postacie walczące o wolność, prawa kobiet oraz postęp w takich dziedzinach jak nauka i sport.

Wśród bohaterek wystawy znajdują się postacie, które odznaczały się niezłomnym duchem w wielu dziedzinach. Na przykład, Elisabeta Rizea to symbol walki o wolność i niezależność, podczas gdy Virginia Maria Andreescu-Haret była pionierką w architekturze, przełamując bariery w męskim świecie. Smaranda Brăescu, znana rumuńska spadochroniarka, zasłynęła z odwagi i determinacji, które wykazała w trudnych czasach. Z kolei wśród Polek możemy wymienić Marię Skłodowską-Curie, laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, która znacząco wpłynęła na rozwój nauki, oraz Irenę Sendlerową, która ratowała dzieci żydowskie podczas II wojny światowej, ryzykując własne życie.

Te bohaterki, zarówno Polki, jak i Rumunki, nadal imponują swoimi osiągnięciami. Były odważne, inteligentne, wytrwałe i nie bały się przeciwstawiać stereotypom swoich czasów. Każda opowieść z tej wystawy podkreśla, jak ważne są pasja, determinacja i wiara w sprawiedliwość, nawet w obliczu ucisku i niesprawiedliwości.

Wystawa została stworzona z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz w ramach Roku Praw Kobiet i Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Ponadto ekspozycję uzupełniają animacje stworzone przez polskie studio Dinksy, które w ciekawy sposób ilustrują historie tych niezwykłych kobiet.

Na liście Rumunek przedstawionych na wystawie znajdują się takie postacie, jak Viorica Agarici, Virginia Maria Andreescu-Haret, Ana Aslan, Smaranda Gheorghiu, Nadia Comăneci i Lucia Sturdza Bulandra. Z kolei z Polski uhonorowano takie osobistości, jak Maria Skłodowska-Curie, Irena Sendlerowa, Helena Rubinstein i Wanda Rutkiewicz.

Wystawa to wyjątkowa okazja, aby odkryć te niezwykłe kobiety i dowiedzieć się, w jaki sposób przyczyniły się do kształtowania świata, w którym żyjemy dzisiaj.

from to
Scheduled Historia Kino Literatura Muzyka Sztuki wizualne Teatr

Wystawa „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”

Do 18 maja można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Kiszyniowie wystawę „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”, która prezentuje prace 16 artystek młodej i najmłodszej sceny kulturalnej w Polsce. Projekt celebruje kobiecą radość życia, wolność i siłę, ale też twórczą energię i poczucie wspólnoty. Wydarzenie jest częścią zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
05 04.2025 18 05.2025 Sztuki wizualne

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” zawita również do Oradei, gdzie będzie można ją zobaczyć w dniach 11 kwietnia – 30 maja 2025 roku w emblematycznej przestrzeni Wieży Ratuszowej. To wyjątkowa okazja dla mieszkańców Oradei i turystów, aby odkryć fascynujący temat: ewolucję przedmiotów, form i funkcji w architekturze, w mieście znanym ze swojego imponującego dziedzictwa, reprezentatywnego dla stylów Art Deco i Secesji.
11 04.2025 31 05.2025 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia