16.10.2024 - 16.11.2024 Historia, Literatura, Muzyka

„POLSKA” w Bukareszcie – wystawa o ludziach, historii, krajobrazach i architekturze

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmyna ogrodzenie Pałacu Sutu w Bukareszcie, gdzie między 16 pazdziernika a 16 listopada 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.

Wystawa podzielona jest na sześć bloków tematycznych. Każdy z nich opowiada ciekawe historie o ludziach, historii, krajobrazach, nauce, architekturze, a także solidarności. To ostatnie słowo jest szczególnie akcentowane, ponieważ w naszym kraju istnieje także Solidarność – pisana wielką literą. Dla wielu Polaków bycie solidarnym to fundament, bez którego nie może się obejść, a Solidarność to jeden z największych powodów do dumy. Ale takich powodów do dumy okazuje się być dużo więcej!

Z wystawy dowiedzieć się można między innymi:

Jak się nazywa człowiek, który odkrył, że to Ziemia krąży wokół Słońca?

Która kobieta, jako jedyna na świecie, otrzymała aż dwie nagrody Nobla?

Kto stał się „ojcem światowej elektroniki” dzięki wynalezieniu metody otrzymywania monokryształów?
Jak nazywał się wynalazca, który zapoczątkował światowy przemysł naftowy?

Kim była pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie K2, najniebezpieczniejszej górze świata?

Jakie są jedne z najważniejszych dat w historii Polski i co się wtedy wydarzyło?

Jaki tak naprawdę Polska ma krajobraz?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się właśnie na naszej wystawie. Poza tym, dowiecie się z niej wielu rzeczy dużo mniej oczywistych, o osiągnięciach polskiej nauki, zasługach polskich naukowców a także różnorodności polskiej architektury. Polska jak długa i szeroka jest krajem  kontrastów i na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wystarczy tylko odrobina ciekawości i można wybrać się w podróż, nie ruszając się z miejsca!

Zapraszamy serdecznie!

Wystawę można oglądać w dniach 16 pazdziernika – 16 listopada 2024 na ogrodzeniu Pałacu Sutu w Bukareszcie

from to
Scheduled Historia Literatura Muzyka

Wystawa „Architektura Niepodległości w Europie Środkowej” w

Wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” zawita również do Oradei, gdzie będzie można ją zobaczyć w dniach 11 kwietnia – 30 maja 2025 roku w emblematycznej przestrzeni Wieży Ratuszowej. To wyjątkowa okazja dla mieszkańców Oradei i turystów, aby odkryć fascynujący temat: ewolucję przedmiotów, form i funkcji w architekturze, w mieście znanym ze swojego imponującego dziedzictwa, reprezentatywnego dla stylów Art Deco i Secesji.
11 04.2025 31 05.2025 Historia, Sztuki wizualne

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia

Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do

W okresie międzywojennym Polska i Rumunia zawarły sojusz polityczny i wojskowy, który chronił oba państwa przed zagrożeniem ze strony Związku Radzieckiego. Po niemieckiej inwazji na Polskę 1 września 1939 r. Bukareszt przyjął postawę neutralną, natomiast rząd polski, w obliczu inwazji sowieckiej 17 września 1939 r. i nieuchronnej porażki kampanii obronnej, zwolnił stronę rumuńską ze zobowiązań wynikających z układu sojuszniczego, mając nadzieję, że przyzna jej on prawo przejścia do Francji, aby mogła kontynuować walkę zbrojną. Ten fragment naszej wspólnej historii jest tematem najnowszej wystawy „Rumunia – Polaków azyl i tranzyt do walki o wolność”, którą do 20 kwietnia można oglądać na ogrodzeniu Pałacu Șuțu w Bukareszcie.
25 03.2025 20 04.2025 Historia