2.11.2024 - 16.11.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Chronicles from In-Between 495 to 570 nm – wystawa Kasi Molgi w Bukareszcie

W sobotę, 2 listopada o godz. 17:00 w Goethe-Institut w Bukareszcie Stowarzyszenie Marginal otworzy Chronicles from In-Between 495 to 570 nm, interdyscyplinarną wystawę rumuńskiej edycji tytułowego projektu polskiej artystki Kasi Molgi, za pomocą którego bada ona paradoksy między postępem technologicznym a wyzwaniami środowiskowymi.

Poprzez prezentowane prace, w tym rzeźby, obrazy, filmy i renderowania 3D, projekt bada stopniowo ginące krajobrazy i gatunki roślin, które znikają w wyniku rozwoju przemysłowego i cyfrowego, opierając się na badaniach obszaru między mostami Ciurel i Grozăvești.

Kasia Molga łączy design i sztukę mediów, poprzez które kwestionuje wpływ przyspieszającej technologii na nasze postrzeganie środowiska naturalnego i nasze relacje z innymi twórcami w świecie żywym, różniącymi się od ludzi. Poprzez swoją pracę – czy to immersyjne doświadczenie, audiowizualny performance, interaktywną instalację z hybrydowymi interfejsami, czy prostą ilustrowaną historię – poszukuje najlepszych sposobów opieki i współpracy z innymi żywymi gatunkami i bytami, istniejącymi zarówno w pobliżu jak i w oddali, takimi jak koralowce, morskie ekosystemy, rośliny, gleba, powietrze lub osobiste mikroby i traktować ich jako równoprawnych współprojektantów naszych przyszłych siedlisk. Technologia jest często „odwraca uwagę od ludzi”, próbując zwykle przyjęty eksploatujący i egocentryczny punkt widzenia. Opieka, naprawa i komunikacja międzygatunkowa to tematy, które powracają w pracach Kasi Molgi.

Wystawa jest ostatnim punktem tegorocznego projektu, który połączył naukową perspektywę Roxany Nicoară z Instytutu Biologii w Bukareszcie i kulturowe narracje uchwycone przez Irinę Bobei poprzez wywiady z seniorami. Rzeźby zostały wykonane z pomocą Cosmina Ciobanu, podczas gdy studenci UNATC Alina Rusu i Gabriel Stoiciu wspierali tworzenie modeli 3D zagrożonych gatunków roślin. Kuratorami wystawy są Claudia Schnugg i Andrei Tudose.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z artystką, podczas której będzie można zapoznać się z założeniami projektu, a także na spotkanie podczas dyskusji z ekipem projektu, które odbędzie się 3 listopada.

Partnerzy: Institutul de Biologie București, UNATC, V2_ Lab for the Unstable Media, Dark Euphoria, Institutul Polonez la București, Goethe Institut, Forumul Cultural Austriac București

Partnerzy media: Leonardo/Olats, Radio România Cultural, Zile și Nopți, IQads, Ziarul Metropolis, Revista Golan, Happ.ro

 

Chronicles from In-Between jest współfinansowany przez Administrację Narodowego Funduszu Kultury (AFCN) Projekt niekoniecznie reprezentuje stanowisko Administracji Narodowego Funduszu Kultury. AFCN nie ponosi odpowiedzialności za treść projektu ani za sposób wykorzystania wyników programu. Odpowiedzialność za te kwestie ponosi wyłącznie beneficjent.

Goethe-Institut Bukareszt (Calea Dorobanți 32)

Otwarcie: 2 listopada, 17:00

Wstęp wolny

Oprowadzanie kuratorskie: 3 listopada, 16:00

Dyskusja: 3 listopada, 17:00, Instytut Francuski w Bukareszcie (Bd. Dacia 77) – Kasia Molga, Claudia Schnugg, Roxana Nicoara, Irina Bobei, Sebastian Frisch

Wystawa: 2-16 listopada

from to
Scheduled Sztuki wizualne Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia