2.03.2026 Aktualności, SEZON PL-RO, SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Przyjaciele Polski wyróżnieni przez polskie państwo

Z okazji przypadającego na 3 marca Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przyznało odznaczenia przyjaciołom Polski z Rumunii, osobom, które swoją pracą nieustannie wspierają i promują polską kulturę i dialog między obydwoma krajami.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest jednym z najważniejszych odznaczeń kulturalnych przyznawanych przez państwo polskie. Jest ono przyznawane za szczególne zasługi w promowaniu i wspieraniu kultury polskiej.

Brązowy medal „Gloria Artis” otrzymali:

Marin Cazacu – dyrektor generalny Filharmonii im. George Enescu i Ateneum Rumuńskiego, profesor Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, wiolonczelista i mentor dla pokoleń młodych muzyków. Aktywnie wspiera międzynarodową współpracę kulturalną, w tym polsko-rumuńską.

Sabra Irina Daici – filolożka, specjalistka w dziedzinie studiów polskich, koordynatorka projektów kulturalnych i tłumaczka z języka polskiego na rumuński. Dzięki swojej działalności przybliża literaturę i kulturę polską rumuńskiej publiczności.

Ovidiu-Iuliu Dajbog-Miron – dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie od 2022 r., specjalista w dziedzinie zarządzania i dyplomacji kulturalnej. Przyczynił się do rozwoju i promocji rumuńskich projektów kulturalnych w Polsce oraz wzmocnienia więzi między obiema przestrzeniami kulturalnymi.

 

Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zostali wyróżnieni:

 

Cristina Godun – specjalistka w dziedzinie studiów polskich, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Bukareszcie, zaangażowana w promowanie języka i literatury polskiej w środowisku akademickim, a także tłumaczka z języka polskiego na rumuński.

 

Eugen Alexandru Gustea – profesor i prorektor Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, promotor współpracy artystycznej i akademickiej między Rumunią a Polską.

 

Oana Cristea Grigorescu – redaktorka Narodowego Teatru Radiowego i krytyczka teatralna, promotorka dramaturgii i dialogu kulturowego w Europie.

 

Gratulacje i życzymy wielu wspaniałych wspólnych projektów!

 

Zdjęcie: Jakub Celej

Scheduled Aktualności SEZON PL-RO SOLIDARNOŚĆ PL-RO

Poetka Marta Podgórnik w Rumunii 🗓

Publikacja tomu „Amprente. O antologie a poetelor poloneze” sprowadza do Rumunii jedną z autorek której wiersze znalazły się w tym zbiorze – polską poetkę Martę Podgórnik.
26 04.2026 28 04.2026 Literatura, SEZON PL-RO, Wydarzenia

Odznaka honorowa „Bene Merito” dla Luizy Săvescu

okazji jubileuszu 25-lecia Instytutu Polskiego w Bukareszcie, 17 czerwca 2026 r. w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie wręczono odznaki honorowe „Bene Merito” Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Radosława Sikorskiego.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia

25 lat wspólnych opowieści – jubileusz Instytutu

W dniu 17 czerwca 2026 r. Instytut Polski w Bukareszcie świętował 25-lecie działalności w Muzeum Narodowego Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie.
18 06.2026 Aktualności, Wydarzenia