Zamek Królewski na Wawelu prezentuje niezwykłą kolekcję arrasów wawelskich pt. „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”.
Wawelska kolekcja arrasów stworzona na zamówienie króla Zygmunta Augusta, stanowi symbol złotej epoki Jagiellonów i jest największym tego typu zbiorem w Europie. Arrasy powstały w latach 1550-1560 w Brukseli.
Cenne tapiserie mają za sobą niezwykle burzliwą historię. Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku, a następnie 18 września ewakuowane do Rumunii i później kolejno do Francji, przez Anglię do Kanady, arrasy wróciły do Polski dopiero w 1961 r. Wcześniej, część z nich zagrabioną przez Rosjan w 1795 r. udało się Polsce odzyskać od Rosji w 1921 r. na mocy traktatu pokojowego w Rydze.
Wreszcie powróciły. Teraz po raz pierwszy można zobaczyć razem wszystkie 137 zachowane w Polsce dzieła we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone.
Ekspozycja opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów. Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś. W ocaleniu arrasów w czasie II wojny światowej miało udział wiele osób, wśród nich byli także polscy dyplomaci.Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 października 2021 r.
Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie:
Zamek Królewski na Wawelu – Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921
Tym, którzy nie mogą osobiście odwiedzić Krakowa polecamy wirtualną ekspozycję: