8.05.2024 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„Złote runo – sztuka Gruzji” – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

W Muzeum Narodowe w Krakowie została otwarta wystawa pt. „Złote Runo – Sztuka Gruzji”.

Jest to nie tylko pierwsza w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronna i przekrojowa wystawa prezentująca panoramę kultury gruzińskiej.

Na wystawie zgromadzono ponad 700 obiektów. Najstarsze z eksponatów mają ponad 7 tysięcy lat. Podzielono ją na 10 sekcji – od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje czy militaria, po malarstwo Pirosmaniego czy sztukę awangardową XX wieku.

Pokazywane są też zabytki gruzińskiego piśmiennictwa z różnorodnymi wersjami alfabetu, jak również odmiany kultury muzycznej.

Wystawa jest również okazją, by zaprezentować artystów polskich działających w Gruzji na przełomie XIX i XX wieku, m. in. Zygmunta Waliszewskiego czy Henryka Hryniewskiego urodzonego w Kutaisi polskiego malarza, architekta, badacza i miłośnika architektury gruzińskiej. W osobnej sekcji zostało zaprezentowane malarstwo Pirosmaniego, najsłynniejszego gruzińskiego malarza prymitywisty, który w swoich pracach łączył motywy życia codziennego z gruzińską tradycją.

Wystawę będzie można oglądać do 15 września 2024 r.

Ekspozycja „Złote runo – sztuka Gruzji” została zrealizowana dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Tbilisi. Została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Kultury i Sportu Gruzji.  

Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia