KONTAKT:
tbilisi.sekretariat.ip@msz.gov.pl
INFORMACJA PRASOWA
„Synagoga w Oni (Gruzja) – ślady polskiego i gruzińskiego dziedzictwa w Izraelu”.
Według legendy rabin z Oni studiując w Warszawie zainspirował się Wielką Synagogą na Tłomackiem, aby stworzyć synagogę w swoim rodzinnym mieście. Dzisiaj ta położona wysoko w górach bożnica jest trzecią co do wielkości gruzińską synagogą, po Tbilisi i Kutaisi. W ramach projektu rozpoczęły się prace mające na celu opis i dokumentację części dziedzictwa żydowskiego w Oni: XIX – wiecznej synagogi i cmentarza, aby przekonać się ile prawdy jest w opowieściach o jego warszawskich inspiracjach architektonicznych.
W pracach bierze udział 18 studentek i studentów z Polski, Gruzji i Izraela, których działania koordynuje kadra merytoryczna z trzech uniwersytetów: dr Magdalena Tarnowska i dr Romana Rupiewicz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), Tehila Sade (Uniwersytet Ben Guriona w Beer Szewie) oraz prof. Lela Tsitsuashvili i dr Ana Lagidze (Uniwersytet Gruzji w Tbilisi).
Pracom dokumentacyjnym towarzyszą działania artystyczne prowadzone przez polsko-żydowską artystkę Mayę Gordon, a także kuratora warszawskiego Domu Kereta Sarmena Beglariana (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej). Za dokumentację fotograficzną projektu odpowiedzialny jest Radek Polak. Ze strony Żydowskiego Instytutu Historycznego działaniami kierują Anna Duńczyk-Szulc oraz dr Bartosz Borys. W przygotowaniu i realizacji projektu pomagają Instytut Polski w Tbilisi oraz Instytut Polski w Tel Awiwie.
Dokumentacja i opis synagogi oraz cmentarza w Oni będą kontynuowane w ciągu kilku najbliższych dni. Finał będzie miał miejsce w grudniu w Beer Szewie (Izrael), w mieście do którego w drugiej połowie XX wieku wyjechała większość Żydów z Oni, a wraz z nimi pamięć o synagodze, którą w ramach działań projektowych postaramy się wytropić.
Projekt jest realizowany w ramach programu „Kultura inspirująca” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.