Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje aż 60 tys. obiektów muzealnych spośród ponad 800 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum. Są tu arcydzieła polskiego malarstwa, rzeźby i grafiki, starożytne malowidła ścienne z Faras odkryte przez polskich archeologów, sztuka średniowieczna i współczesna. Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, może wybrać się na wirtualne zwiedzanie polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Serwis jest spersonalizowany. Użytkownik może przeglądać zbiory na osi czasu lub wybierać konkretne arcydzieła, a historię własnych poszukiwań zapisać na swoim profilu w portalu.
– Obiekty szczególnie warte uwagi znajdują się w sekcji arcydzieła – mówi Karolina Tabak, Kierownik Działu Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Narodowego w Warszawie. – Zapraszamy też do ścieżek tematycznych – interaktywnych prezentacji na temat zbiorów Muzeum, różnych zjawisk w szeroko pojętej kulturze np. Faras – skarby pustyni, Zbrodnia i śmierć, Dziecko, W pracowni artysty – dodaje. W Cyfrowym MNW można obejrzeć w zbliżeniu na przykład obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, a klikając na specjalne znaczniki poznać przedstawione na nim postaci.
Miłośnicy sztuki mogą pobrać zdjęcie obiektu, który szczególnie im się spodoba. Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej (gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również komercyjnie. Reprodukcje zamieszczone na portalu Cyfrowe MNW mogą posłużyć do wykonania własnych gadżetów.