9.09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach z trasą koncertową w Japonii

Po 20 latach przerwy, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) po raz szósty już przybyła do Japonii. W dniach 4-20 września orkiestra wystąpi w najważniejszych ośrodkach kulturalnych Japonii, takich jak Tokio, Osaka, Nagoja, Fukuoka, Yamagata, czy Jokohama. W programie koncertów zaplanowano repertuar z kręgu muzyki polskiej (F. Chopin, G. Bacewicz) oraz sztandarowe pozycje światowej literatury symfonicznej (A. Dvořák, J. Brahms). Polskim artystom NOSPR towarzyszy znakomity japoński pianista Hayato Sumino. Koncerty prowadzi legenda dyrygentury, Marin Alsop.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach to jedna z najważniejszych polskich orkiestr symfonicznych, a także wszechstronnie działająca instytucja kultury.

 

Historia zespołu sięga 1935 roku. Zespół zadebiutował na antenie 2 października 1935 roku i od tej pory jest stale obecny na falach Polskiego Radia. Po II wojnie światowej orkiestra została reaktywowana w Katowicach. W kolejnych dekadach zespół sukcesywnie wzmacniał swoją międzynarodową renomę, odbywając 195 zagranicznych tournée, grając 1174 koncertów w 528 miastach,  w 51 państwach na 5 kontynentach. Orkiestra występowała w najważniejszych salach koncertowych świata, współpracując z największymi artystami naszych czasów, w tym z Leonardem Bernsteinem, Marthą Argerich, Plácido Domingo czy Arturem Rubinsteinem. Prawykonania swoich utworów powierzali orkiestrze m.in. Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki, a płyty NOSPR wydawane były przez renomowane wytwórnie. Na przestrzeni lat orkiestrą kierowali znakomici dyrygenci, m.in. Jan Krenz, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk i Alexander Liebreich.

 

W 2014 roku powstała nowa siedziba orkiestry,  zaliczana obecnie do jednej z najlepszych sal koncertowych Europy – Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. NOSPR jest jedyną polską instytucją należącą do prestiżowej European Concert Hall Organisation (ECHO). To przestrzeń, która zachwyca nie tylko zaprojektowaną przez Yasuhisę Toyotę z Nagata Acoustics akustyką, ale i architekturą nawiązującą do regionu, w którym została ulokowana.

 

Więcej informacji o NOSPR: www.nospr.org.pl/en

 

Zdjęcia: Instytut Polski w Tokio / Maciej Komorowski

z koncertu w Tokio (08.09.2022)
Scheduled Aktualności >Muzyka >Wydarzenia