9.05.2023 Muzyka, Wydarzenia

Polski jazz w Japonii

Instytut Polski w Tokio, we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (PWM) i klubem Blue Note Tokio, przy wsparciu finansowym Instytutu Adama Mickiewicza, zorganizował cykl wydarzeń promujących polski jazz w Japonii oraz markę fonograficzną ANAKLASIS PWM.

 

Pierwszym etapem kampanii promującej polski jazz w Japonii była realizacja wizyty studyjnej japońskiej pianistki jazzowej Saki Ozawy oraz ekipy filmowców z klubu jazzowego Blue Note (BN) do Polski. W marcu grupa związana z BN udała się do Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie odbyła spotkania z polskimi artystami jazzowymi (Anna Maria Jopek, Marcin Wasilewski) i przedstawicielami instytucji muzycznych. Saki Ozawa zagrała też wspólne koncerty z polskimi muzykami jazzowymi – Adamem Pierończykiem (saksofon) oraz Piotrem Orzechowskim (fortepian) w klubie SPATiF w Warszawie oraz w Klubie Jazzowym Vertigo we Wrocławiu.

Reportaż filmowy z wizyty w Polsce: https://youtu.be/lg8KEoXRmSg.

 

W ramach projektu ANAKLASIS IN JAPAN między 28 kwietnia a 7 maja odbyło się w Tokio pięć koncertów z udziałem polskich muzyków jazzowych: Adama Pierończyka, Piotra Orzechowskiego oraz Kuby Więcka (saksofon).

 

Pierwszy koncert miał miejsce 28 kwietnia w Ambasadzie RP w Tokio. Artyści zagrali materiał z płyty „THEMES OF DRACULA” – jazzowe aranżacje utworów Wojciecha Kilara skomponowanych do filmu skomponowanych do filmu „Bram Stoker’s Dracula” Francisa Forda Coppoli, a także impresje z albumu „SZYMANOWSKI / X-RAY”. Podczas imprezy wystąpił również japoński DJ Yama a.k.a. Sahib, który miksował polskie utwory z płyt ANAKLASIS. Dyrektor PWM Daniel Cichy opowiedział również o serii fonograficznej ANAKLASIS, a japoński krytyk muzyczny Horacio poprowadził rozmowę z artystami.

 

Kolejnym wydarzeniem – pod hasłem „Discover Jazz in Poland” – były występy polskich muzyków jazzowych w dn. 29 kwietnia na Festiwalu Jazz Auditoria, organizowanym przez Blue Note z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Podczas koncertów w Waterras Common Hall artyści zagrali w dwóch setach: Piotr Orzechowski i Kuba Więcek oraz Adam Pierończyk i Saki Ozawa, która w marcu br. wystąpiła u boku Adama Pierończyka w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu.

 

W dniach 3 i 4 maja duet Piotr Orzechowski – Kuba Więcek ponownie wykonał program improwizowany, a Adam Pierończyk wystąpił w kwartecie z Saki Ozawą, Takashim Sugawą (kontrabas) i Kaito Nakamurą (perkusja) w klubie Blue Note Place (BNP), otwartym w listopadzie 2022 r. w Yebisu Garden Place. 

 

Cykl polskich koncertów jazzowych zamknęły występy polskich duetów saksofonowo-fortepianowych podczas których Piotr Orzechowski wystąpił z Adamem Pierończykiem i z Kubą Więckiem na Festiwalu Polskim w Tokio, w Yebisu Garden Place w dn. 7 maja. 

 

Zdjęcia: PWM / Maciej Komorowski

Scheduled Muzyka >Wydarzenia