22.08.2022 Aktualności

Wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panom Kazuo Yamaguchi i Ichibei Iwano IX

19.08 miała miejsce w Ambasadzie RP w Tokio ceremonia wręczenia odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” panom Kazuo Yamaguchi i Ichibei Iwano – przyznanych przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego na wniosek Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Medale wręczył Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski. Medale odebrali synowie odznaczonych, pan Kazunori Yamaguchi oraz pan Junichi Iwano.

W 2021 roku pan Kazuo Yamaguchi przekazał do zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju rodzinny warsztat papierniczy, który stawia Polskę wśród nielicznych krajów europejskich, mogących poszczycić się posiadaniem w zbiorach muzealnych tak cennych obiektów związanych z japońskim rękodziełem papierniczym. Ten cenny dar już w 2021 roku był prezentowany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, a od lipca 2022 r. można go oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Warsztat papierniczy Pana Yamaguchi Kazuo w połączeniu ze zbiorem kart pochodzących z miejscowości Echizen, tworzą w Muzeum Papiernictwa jedną z najcenniejszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa w Europie.

Pan Ichibei Iwano IX jest wybitnym mistrzem papiernictwa i znawcą historycznej japońskiej techniki wytwarzania papieru washi, za co otrzymał szczególne zaszczytny tytuł Żyjącego Skarbu Narodowego. Ponadto prowadzi jeden z najlepszych warsztatów papierniczych w Japonii. Pan Ichibei Iwano IX przekazał gruntowną wiedzę o pierwotnej i szlachetnej technologii ręcznego czerpania papieru washi polskim konserwatorom i historykom papieru. Ponadto w oparciu o informacje uzyskane od Pana Ichibei Iwano IX zostały w Polsce wydane dwie książki, które stanowią kompendium wiedzy na temat japońskich tradycji papierniczych.

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcie: A.Koyama/IP Tokio

Scheduled Aktualności