7.10.2021 Design, Program

Kultura stołu na przestrzeni wieków

Rozwój kultury stołu w czasach nowożytnych idzie w parze z produkcją naczyń stołowych - od XV wieku majoliki i fajansu, od XVIII wieku z powstaniem europejskich manufaktur porcelany: Miśni (1710), Wiednia (1718), Ćmielowa (1790), Schlaggenwaldu (1792) i Herend (1826).

Na przestrzeni wieków różne kultury stołowe pokazują z jednej strony reprezentację różnych klas społecznych, ale z drugiej strony, od połowy XIX wieku, także rewolucję burżuazyjną. Jak wygląda dziś kultura wykwintnego stołu? Czy kultura stołu została zredukowana do kartonowych pudełek na pizzę i hamburgery? Czy producenci porcelany tacy jak Augarten, Ćmielów czy Herend mają za zadanie przekazać godną kulturę stołu w XXI wieku? Jakie są perspektywy dla kultury stołu w XXI wieku? Na te tematy rozmawiać będą Annette Ahrens (historyk sztuki, znawczyni historycznej i współczesnej kultury stołu), Marta Marek (kustosz, Muzeum Krakowa) oraz Michael Macek (Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu).

Program towarzyszący wystawie „Ludzie z Fabryki Porcelany”.

Data i godzina:
Czwartek, 7 października godz. 18.30

Miejsce:
Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje i bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski Wiedeń, Muzeum Krakowa


Cuore Piano Trio w Instytucie Polskim w

Zwycięzcy wielu międzynarodowych konkursów, zakwalifikowani jako jedyne polskie trio fortepianowe do udziału w prestiżowym 12. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej. W instytucie zaprezentują część swojego programu konkursowego.
04 02.2025 Muzyka, Program

Prezentacja tomiku wierszy: Wisława Szymborska i Ewa

Prezentacja tomiku wierszy dwóch wybitnych polskich poetek: Wisławy Szymborskiej i Ewy Lipskiej w wersji polsko- i niemieckojęzycznej.
19 12.2024 Literatura, Program

Chleb i sól / Bread and Salt

Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Crossing Europe Film Festival w Linzu w 2023 roku.
16 01.2025 Film, Program