7.10.2021 Design, Program

Kultura stołu na przestrzeni wieków

Rozwój kultury stołu w czasach nowożytnych idzie w parze z produkcją naczyń stołowych - od XV wieku majoliki i fajansu, od XVIII wieku z powstaniem europejskich manufaktur porcelany: Miśni (1710), Wiednia (1718), Ćmielowa (1790), Schlaggenwaldu (1792) i Herend (1826).

Na przestrzeni wieków różne kultury stołowe pokazują z jednej strony reprezentację różnych klas społecznych, ale z drugiej strony, od połowy XIX wieku, także rewolucję burżuazyjną. Jak wygląda dziś kultura wykwintnego stołu? Czy kultura stołu została zredukowana do kartonowych pudełek na pizzę i hamburgery? Czy producenci porcelany tacy jak Augarten, Ćmielów czy Herend mają za zadanie przekazać godną kulturę stołu w XXI wieku? Jakie są perspektywy dla kultury stołu w XXI wieku? Na te tematy rozmawiać będą Annette Ahrens (historyk sztuki, znawczyni historycznej i współczesnej kultury stołu), Marta Marek (kustosz, Muzeum Krakowa) oraz Michael Macek (Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu).

Program towarzyszący wystawie „Ludzie z Fabryki Porcelany”.

Data i godzina:
Czwartek, 7 października godz. 18.30

Miejsce:
Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje i bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski Wiedeń, Muzeum Krakowa


Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii.
24 05.2024 Program, Wiedza

„Chłopi” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana 🗓

Film opowiada historię chłopki Jagny, która zostaje zmuszona do małżeństwa z dużo starszym, ale zamożnym chłopem, choć tak naprawdę kocha jego syna.
23 05.2024 Film, Program