7.10.2021 Design, Wydarzenia

Kultura stołu na przestrzeni wieków

Rozwój kultury stołu w czasach nowożytnych idzie w parze z produkcją naczyń stołowych - od XV wieku majoliki i fajansu, od XVIII wieku z powstaniem europejskich manufaktur porcelany: Miśni (1710), Wiednia (1718), Ćmielowa (1790), Schlaggenwaldu (1792) i Herend (1826).

Na przestrzeni wieków różne kultury stołowe pokazują z jednej strony reprezentację różnych klas społecznych, ale z drugiej strony, od połowy XIX wieku, także rewolucję burżuazyjną. Jak wygląda dziś kultura wykwintnego stołu? Czy kultura stołu została zredukowana do kartonowych pudełek na pizzę i hamburgery? Czy producenci porcelany tacy jak Augarten, Ćmielów czy Herend mają za zadanie przekazać godną kulturę stołu w XXI wieku? Jakie są perspektywy dla kultury stołu w XXI wieku? Na te tematy rozmawiać będą Annette Ahrens (historyk sztuki, znawczyni historycznej i współczesnej kultury stołu), Marta Marek (kustosz, Muzeum Krakowa) oraz Michael Macek (Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu).

Program towarzyszący wystawie „Ludzie z Fabryki Porcelany”.

Data i godzina:
Czwartek, 7 października godz. 18.30

Miejsce:
Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Informacje i bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja: event.wien@instytutpolski.pl

Organizator:
Instytut Polski Wiedeń, Muzeum Krakowa


Koncert z rozmową: Dzieła Grażyny Bacewicz, Józefa

Druga odsłona cyklu „Zwischentöne Polen“ przynosi dwa tematy przewodnie. Pierwszy z nich koncentruje się na postaci zamordowanego w 1944 roku przez nazistów kompozytora Józefa Kofflera i tworzy muzyczno-muzykologiczną linię pomiędzy Polską, Ukrainą i Austrią.
29 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Do Lwowa! Wyprawa muzyczno-prawnicza – IMAGO DEI

Festiwal Imago Dei 2023 już drugi raz zaprasza na cykl koncertów „Zwischentöne Polen“ („Odcienie Polski”), podczas którego wybrzmią czołowe polskie zespoły w formatach kompozytorskich portretów.
25 03.2023 Muzyka, Wydarzenia

Leave no traces / Żeby nie było

12 maja 1983 roku Grzegorz Przemyk zostaje pobity na komisariacie w Warszawie, a dwa dni później 19-latek umiera z powodu obrażeń wewnętrznych. Kondukt pogrzebowy zamienia się w demonstrację "Solidarności" przeciwko komunistycznej władzy.
19 03.2023 Film, Wydarzenia