13-10-2021 Aktualności

Film: „Ostatni Etap” Wandy Jakubowskiej

"Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej to jeden z najważniejszych powojennych filmów o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Podczas tegorocznego Festiwalu Jüdisches Filmfestival Wien (Festiwal filmów o tematyce żydowskiej) odbyła się austriacka premiera odrestaurowanej wersji filmu, który stał się w światowej kinematografii symbolicznym obrazem  Holokaustu.

Film „Ostatni etap” został nakręcony przez Wandę Jakubowską zaledwie dwa lata po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau –  na podstawie jej własnych doświadczeń i ocalenia z Holokaustu. W miejscach autentycznych wydarzeń kazała ona bohaterom wcielać się w role byłych więźniów i mówić w ich oryginalnych językach. Dzięki temu jest to trzymający w napięciu film fabularny, który maluje dokumentalny, prawdziwy obraz codziennego horroru w obozie masowej zagłady i porusza od pierwszej do ostatniej chwili.
Odrestaurowana wersja (dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu i Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), nagradzana na międzynarodowych festiwalach, w tym również na Berlinale, wywarła ogromne wrażenie na austriackiej publiczności.

 


Wystawa: „Jenseits der Stille“ Erny Rosenstein w

Po raz pierwszy w Austrii jedna z najważniejszych przedstawicielek polskiej awangardy powojennej zostaje uhonorowana obszerną wystawą retrospektywną. Instytut Polski w Wiedniu przygotował program wydarzeń towarzyszących wystawie, który odbędzie się w listopadzie 2026 roku.
03 07.2026 10 01.2027 Aktualności

Polsko-Austriackie Kolegium Letnie w Warszawie 🗓

09–19 sierpnia 2026
09 08.2026 19 08.2026 Aktualności

Linda Lach – all keys, all times

Wystawa podejmuje temat ukrytych mechanizmów standaryzacji i logiki systemów w zainscenizowanym, pozornie neutralnym i kontrolowanym środowisku. Bada, w jaki sposób ujednolicenie, modularność i bezszwowy design wytwarzają emocjonalne i historyczne warunki, w których czekanie, bezruch i subtelne zakłócenia stają się strukturalnym doświadczeniem współczesności.
06 03.2026 10 05.2026 Aktualności