13-10-2021 Aktualności

Film: „Ostatni Etap” Wandy Jakubowskiej

"Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej to jeden z najważniejszych powojennych filmów o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Podczas tegorocznego Festiwalu Jüdisches Filmfestival Wien (Festiwal filmów o tematyce żydowskiej) odbyła się austriacka premiera odrestaurowanej wersji filmu, który stał się w światowej kinematografii symbolicznym obrazem  Holokaustu.

Film „Ostatni etap” został nakręcony przez Wandę Jakubowską zaledwie dwa lata po wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau –  na podstawie jej własnych doświadczeń i ocalenia z Holokaustu. W miejscach autentycznych wydarzeń kazała ona bohaterom wcielać się w role byłych więźniów i mówić w ich oryginalnych językach. Dzięki temu jest to trzymający w napięciu film fabularny, który maluje dokumentalny, prawdziwy obraz codziennego horroru w obozie masowej zagłady i porusza od pierwszej do ostatniej chwili.
Odrestaurowana wersja (dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu i Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), nagradzana na międzynarodowych festiwalach, w tym również na Berlinale, wywarła ogromne wrażenie na austriackiej publiczności.