29.12.2020 - 30.12.2020 Muzyka, Program

Mieczysław Weinberg

Online

29 i 30 grudnia o godz. 19.30 zapraszamy na spotkanie z twórczością Mieczysława Weinberga. Za pośrednictwem platformy idagio będzie można wysłuchać dzieł kompozytora w wykonaniu m. in. Stadler Quartett,  Orkiestry Mozarteum z Salzburga pod batutą światowej sławy dyrygentki Mirgi Gražinytė-Tyla, pianistki Ariane Haering, wiolonczelisty Floriana Simmy.

Mieczysław Weinberg (1919-1996) był jednym z najbardziej fascynujących kompozytorów XX wieku. Jego biografia stanowi materiał na pasjonujący film. Przyszły pianista i kompozytor przyszedł na świat  w Warszawie, w rodzinie żydowskiej, zmarł w Moskwie.

Syn polsko-żydowskich rodziców w 1939 zdążył uciec przed nadciągającymi wojskami Wehrmachtu do Mińska. Tam po raz pierwszy zetknął się z muzyką Dmitrija Szostakowicza, który nie tylko w 1943 r. wsparł Weinberga podczas jego kolejnej ewakuacji do Moskwy, a wręcz stał się jego dożywotnim patronem i przyjacielem.

Twórczość Mieczysława Weinberga stanowi wyjątkową spuściznę XX wieku. Obejmuje ona 21 symfonii, 17 kwartetów smyczkowych, liczne opery, cykle pieśni i koncerty solowe. Weinberg był także cenionym kompozytorem muzyki filmowej.

Obok utworów Mieczysława Weinberga, można będzie usłyszeć utwory Norberta Sterka (do tekstu Semiera Insayifa), Hossama Mahmouda (ud) oraz tradycyjną pieśń arabską.

Partnerzy: Instytut Polski w Wiedniu


Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii. Będziemy odkopywać, odkrywać, grzebać i znajdywać, a także poznawać największe polskie wykopaliska, o których opowie nam archeolog i autorka książki Marta Guzowska. 
24 05.2024 Program, Wiedza