29.12.2020 - 30.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

Mieczysław Weinberg

Online

29 i 30 grudnia o godz. 19.30 zapraszamy na spotkanie z twórczością Mieczysława Weinberga. Za pośrednictwem platformy idagio będzie można wysłuchać dzieł kompozytora w wykonaniu m. in. Stadler Quartett,  Orkiestry Mozarteum z Salzburga pod batutą światowej sławy dyrygentki Mirgi Gražinytė-Tyla, pianistki Ariane Haering, wiolonczelisty Floriana Simmy.

Mieczysław Weinberg (1919-1996) był jednym z najbardziej fascynujących kompozytorów XX wieku. Jego biografia stanowi materiał na pasjonujący film. Przyszły pianista i kompozytor przyszedł na świat  w Warszawie, w rodzinie żydowskiej, zmarł w Moskwie.

Syn polsko-żydowskich rodziców w 1939 zdążył uciec przed nadciągającymi wojskami Wehrmachtu do Mińska. Tam po raz pierwszy zetknął się z muzyką Dmitrija Szostakowicza, który nie tylko w 1943 r. wsparł Weinberga podczas jego kolejnej ewakuacji do Moskwy, a wręcz stał się jego dożywotnim patronem i przyjacielem.

Twórczość Mieczysława Weinberga stanowi wyjątkową spuściznę XX wieku. Obejmuje ona 21 symfonii, 17 kwartetów smyczkowych, liczne opery, cykle pieśni i koncerty solowe. Weinberg był także cenionym kompozytorem muzyki filmowej.

Obok utworów Mieczysława Weinberga, można będzie usłyszeć utwory Norberta Sterka (do tekstu Semiera Insayifa), Hossama Mahmouda (ud) oraz tradycyjną pieśń arabską.

Partnerzy: Instytut Polski w Wiedniu


Artist Talk: Andrzej Wajda i jego dziedzictwo

Rozmowa online z Wojciechem Marczewskim i Agnieszką Smoczyńską
09 03.2021 Film, Wydarzenia

Pokaz filmu „Paszporty Paragwaju” 🗓

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów
24 03.2021 Aktualności, Film, Historia, Wydarzenia