10.06.2021 Muzyka, Program

Nieodkryte skrzypce barokowe – wirtuozi z Wiednia 2021.

W roku 2021 przypada 280. Rocznica śmierci Vivaldiego. Vivaldi był bardzo wpływowy nie tylko w północnych Włoszech, ale także w Niemczech. Niegdyś najsłynniejszy muzyk w Europie pozostał jednak niezauważony przez świat muzyczny Wiednia.

W roku 2021 przypada 280. Rocznica śmierci Vivaldiego. Genialny kompozytor w 1740 r. przeniósł się do Wiednia, by szukać poparcia u cesarza Karola VI. (który jednak zmarł już w październiku 1740 r. ). Vivaldi – niegdyś najsłynniejszy muzyk w Europie – pozostał niezauważony przez świat muzyczny Wiednia. Zmarł dziesięć miesięcy po przybyciu do Wiednia i został pochowany 28 lipca 1741 r. w prostym grobie na Spitaller Gottsacker przed Kärntnertor, gdzie dziś znajduje się główny budynek Politechniki Wiedeńskiej. Vivaldi był bardzo wpływowy nie tylko w północnych Włoszech, ale także w Niemczech. Johann G. Pisendel po podróży do Włoch rozpowszechnił technikę Vivaldiego na dworze drezdeńskim. Styl Johanna Sebastiana Bacha uległ głębokiej ewolucji właśnie pod wpływem Vivaldiego; Bach wykonał transkrypcje między innymi wielu jego koncertów na klawesyn i organy.

Występują:

Jolanta Sosnowska – skrzypce barokowe, kierownictwo artystyczne

Magdalena Malec – klawesyn  (Basel, CH)

 

Termin:

Czw., 10 czerwca, godz. 19.00

Miejsce:
Kościół Św. Elżbiety, Sankt-Elisabeth-Platz 9, 1040 Wiedeń

Wstęp/bilety:
Ceny biletów i rezerwacja pod adresem E-Mail: barockviolineunentdeckt@gmail.com

Organizator:

Dofinansowano z Urzędu Miasta Wiednia. Partner: Instytut Polski w Wiedniu

https://youtu.be/VDdJualj1gU


Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii. Będziemy odkopywać, odkrywać, grzebać i znajdywać, a także poznawać największe polskie wykopaliska, o których opowie nam archeolog i autorka książki Marta Guzowska. 
24 05.2024 Program, Wiedza