10.06.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nieodkryte skrzypce barokowe – wirtuozi z Wiednia 2021.

W roku 2021 przypada 280. Rocznica śmierci Vivaldiego. Vivaldi był bardzo wpływowy nie tylko w północnych Włoszech, ale także w Niemczech. Niegdyś najsłynniejszy muzyk w Europie pozostał jednak niezauważony przez świat muzyczny Wiednia.

W roku 2021 przypada 280. Rocznica śmierci Vivaldiego. Genialny kompozytor w 1740 r. przeniósł się do Wiednia, by szukać poparcia u cesarza Karola VI. (który jednak zmarł już w październiku 1740 r. ). Vivaldi – niegdyś najsłynniejszy muzyk w Europie – pozostał niezauważony przez świat muzyczny Wiednia. Zmarł dziesięć miesięcy po przybyciu do Wiednia i został pochowany 28 lipca 1741 r. w prostym grobie na Spitaller Gottsacker przed Kärntnertor, gdzie dziś znajduje się główny budynek Politechniki Wiedeńskiej. Vivaldi był bardzo wpływowy nie tylko w północnych Włoszech, ale także w Niemczech. Johann G. Pisendel po podróży do Włoch rozpowszechnił technikę Vivaldiego na dworze drezdeńskim. Styl Johanna Sebastiana Bacha uległ głębokiej ewolucji właśnie pod wpływem Vivaldiego; Bach wykonał transkrypcje między innymi wielu jego koncertów na klawesyn i organy.

Występują:

Jolanta Sosnowska – skrzypce barokowe, kierownictwo artystyczne

Magdalena Malec – klawesyn  (Basel, CH)

 

Termin:

Czw., 10 czerwca, godz. 19.00

Miejsce:
Kościół Św. Elżbiety, Sankt-Elisabeth-Platz 9, 1040 Wiedeń

Wstęp/bilety:
Ceny biletów i rezerwacja pod adresem E-Mail: barockviolineunentdeckt@gmail.com

Organizator:

Dofinansowano z Urzędu Miasta Wiednia. Partner: Instytut Polski w Wiedniu

https://youtu.be/VDdJualj1gU


Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.
03 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Uroczysty wieczór z orkiestrą kameralną „Camerata Polonia”

Po jubileuszowym wydarzeniu "10 lat Cameraty Polonii" oraz koncercie z okazji Święta Niepodległości Polski, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wiedniu, orkiestra kontynuuje swoją działalność.
17 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Z warszawskiego getta 🗓

Brało się udział w przedstawieniach teatralnych i koncertach, pisało wiersze i komponowało muzykę. Tworzenie było rodzajem walki o przetrwanie. Dla żydowskich muzyków z Warszawy, którzy zostali uwięzieni w getcie, muzyka była wyrazem sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości.
27 01.2022 Muzyka, Wydarzenia