27.01.2020 Historia, Program

Kompozytorzy w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w 75. rocznicę wyzwolenia obozu

Wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w dniu 27 stycznia 1945 kończy najstraszniejszy rozdział historii europejskiej. Tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Timur Sijaric, pracownik wydziału Muzykologii Instytutu Badawczego Historii Sztuki i Muzykologii Austriackiej Akademii Nauk wygłosi wykład poświęcony zarówno kompozytorom zamordowanym podczas II wojny światowej, jak i tym, którzy tworzyli na zlecenie reżimu.

Zwieńczeniem wykładu będzie koncert „Angels Duo“ – gitarzystów Aleksandra Anioła i Kamila Anioła, laureatów Grand Prix w konkursie „Wiktor Ullmann in Memoriam“ 2019 w Cieszynie oraz jurorka tego konkursu skrzypaczka Anna Gutowska z Instytutu Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy Fritza Kreislera Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu. Fundatorem Grand Prix był Instytut Polski w Wiedniu.


Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61


Świętuj z nami 50-lecie Instytut Polskiego w

W 2024 roku Polski Instytut w Wiedniu obchodzi swoje 50-lecie istnienia. Wokół tej rocznicy czeka na Was wiele fascynujących i niezapomnianych wydarzeń. Bądź z nami i świętuj razem z nami!
22 06.2024 Muzyka, Program, Teatr

Polish Street Art | The Best Polish

Wystawa „Polski street art | The Best Polish Illustrators” prezentuje wybór najciekawszych prac polskich artystów z ostatnich lat. Nacisk położony jest na duże murale, które łączą kreatywność z technologią i przesłaniem.
05 06.2024 05 09.2024 Design, Program

Długa Noc Nauki 🗓

Na stanowisku Instytutu Polskiego zapraszamy do odkrywania archeologii. Będziemy odkopywać, odkrywać, grzebać i znajdywać, a także poznawać największe polskie wykopaliska, o których opowie nam archeolog i autorka książki Marta Guzowska. 
24 05.2024 Program, Wiedza