27.01.2020 Historia, Wydarzenia

Kompozytorzy w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau w 75. rocznicę wyzwolenia obozu

Wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w dniu 27 stycznia 1945 kończy najstraszniejszy rozdział historii europejskiej. Tereny byłego KL Auschwitz-Birkenau wpisane zostały do międzynarodowego rejestru dóbr dziedzictwa światowego UNESCO.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Timur Sijaric, pracownik wydziału Muzykologii Instytutu Badawczego Historii Sztuki i Muzykologii Austriackiej Akademii Nauk wygłosi wykład poświęcony zarówno kompozytorom zamordowanym podczas II wojny światowej, jak i tym, którzy tworzyli na zlecenie reżimu.

Zwieńczeniem wykładu będzie koncert „Angels Duo“ – gitarzystów Aleksandra Anioła i Kamila Anioła, laureatów Grand Prix w konkursie „Wiktor Ullmann in Memoriam“ 2019 w Cieszynie oraz jurorka tego konkursu skrzypaczka Anna Gutowska z Instytutu Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy Fritza Kreislera Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej w Wiedniu. Fundatorem Grand Prix był Instytut Polski w Wiedniu.


Adres: Instytut Polski, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: Wstęp wolny. Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc: 01/533 89 61


Stadler Quartett 🗓

Liczne prawykonania, nagrania oraz międzynarodowa działalność koncertowa uplasowały ten, założony w 1993 roku przez studentów Mozarteum, kwartet wśród najbardziej renomowanych zespołów wykonujących zarówno muzykę klasyczną jak i współczesną.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – koncert

Na zakończenie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu ma zaszczyt gościć wyjątkowe osobowości: prof. Andrzeja Jasińskiego, legendę polskiej pianistyki, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela wielu wybitnych pianistów m.in. Krystiana Zimermana.
27 10.2021 Muzyka, Wydarzenia

Projekcja filmu „Supernova“ Bartosza Kruhlika (Wiedeń i

Wiejski pijak, młody policjant i cyniczny polityk - co połączy tych trzech mężczyzn i zmieni ich życie na zawsze? Co spowoduje, że emocje wymkną się spod kontroli?
21 10.2021 28 10.2021 Film, Wydarzenia