30.01.2020 Literatura, Program

Zbigniew Herbert i Austria

Pomysł na książkę "Zbigniew Herbert i Austria" (red. Przemysław Chojnowski, wydawnictwo Peter Lang, 2020) zrodził się podczas wieczoru literackiego "Śladami Zbigniewa Herberta w Austrii", który odbył się w Wiedniu w przededniu obchodzonego w Polsce Roku Zbigniewa Herberta.

Wydarzenie koncentrowało się na związkach z Austrią obecnych w twórczości polskiego autora (1924-1998), którego rodzina, pochodząca z Anglii, osiadła w Wiedniu, a potem przesiedliła się do stolicy Galicji – Lwowa.

Tom obejmuje wybrane teksty polskiego poety i eseisty Zbigniewa Herberta, ukazując mało znane fakty z jego biografii, świadczące o bliskich związkach Herberta z Austrią, w której rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera.

Wraz z Małgorzatą Bogaczyk-Vormayr i Aloisem Woldanem, autorami esejów opublikowanych w książce, Przemysław Chojnowski rozmawia o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta oraz prezentuje zdjęcia pisarza.

Wybrane fragmenty dzieł Zbigniewa Herberta prezentuje Bettina Rossbacher.

Moderacja: Manfred Müller

Adres: Österreichische Gesellschaft für Literatur, Herrengasse 5 / Stiege 1 / 2. Stock, 1010 Wien
Wstęp/bilety: Eintritt frei. Anmeldung erforderlich: 01/5338159


Wystawa „Additional Scenes” w ramach wiedeńskiego festiwalu

Eksperymentalna sztuka filmowa spotyka się ze współczesnością: dzieła polskiej neoawangardy oraz współczesne realizacje pokazują, jak film staje się przestrzenią komunikacji, współpracy i nowych perspektyw.
17 10.2026 Program, Sztuka

Film i rozmowa: „Wax & Gold” Ruth

Władza, mit i koniec pewnej epoki: Zainspirowana „Cesarzem” Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającym o cesarzu Hajle Sellasje, Ruth Beckermann wyrusza w filmową podróż śladami historii Etiopii.
14 09.2026 Film, Program

Wystawa: Architektura modernistyczna w malarstwie Marii Kiesner.

Na wiedeńskiej wystawie w galerii Instytutu Polskiego prezentowanych będzie 15 płócien przedstawiających modernistyczne wille i budynki z Warszawy, Gdyni, a także Wiednia. Prace ukazują architekturę w różnych perspektywach i świetle, podkreślając jej monumentalność, rytm oraz czystość uproszczonej formy.
01 07.2026 15 09.2026 Architektura, Design, Program, Sztuka