23.03.2020 Muzyka, Wydarzenia

ODWOŁANE!! Hołd na cześć Leopolda Tyrmanda – Kwintet Wojtka Mazolewskiego

Polski jazz to historia ważna i artystycznie przebojowa, pierwotnie jako artystyczny sprzeciw wobec dyktatury radzieckiej, później jako forma celebracji odzyskanej wolności narodowej i osobistej. Leopold Tyrmand to niewątpliwie ikona i legenda ówczesnej polskiej sceny jazzowej. Za swe oddanie sprawie zaistnienia gatunku muzyki zwalczanego w socjalistycznej Polsce, ochrzczony był mianem króla jazzu.

Z okazji 35. rocznicy śmierci Leopolda Tyrmanda, Instytut Polski i klub jazzowy Porgy & Bess organizują koncert czołowej polskiej grupy jazzowej – Kwintetu Wojtka Mazolewskiego.

Wojtek Mazolewski należy do głównych polskich basistów i kompozytorów jazzu nowej generacji, a swym unikalnym alfabetem muzycznym już od wielu lat urzeka publiczność światową. Amerykański DownBeat Magazine zaliczył album Polka (Worldwide Deluxe Edition) do jednej z pięciu najlepszych płyt jazzowych 2018 roku.

Lejtmotywem nowego albumu Mazolewskiego When Angels Fall jest twórczość Krzysztofa Komedy (1931–1969), legendy polskiego jazzu i słynnego kompozytora muzyki Hollywoodzkiej. When Angels Fall to cykl kompozycji Komedy, zreinterpretowanych przez Kwintet Wojtka Mazolewskiego, wespół z  Oskarem Törökiem (trąbka, instrumenty klawiszowe), Markiem Pospieszalskim (saksofon tenorowy), Joanną Dudą (wurlitzer, fortepian) i Qba Janickim (instrumenty perkusyjne).

Adres: Porgy & Bess, Riemergasse 11, 1010 Wiedeń
Wstęp/bilety: www.porgy.at

NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia