22.06.2020 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

„Piękny świecie, gdzie jesteś” – recital Szymona Komasy w Wiedniu

Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z warszawskim Studio teatrgaleria zorganizował wyjątkowy koncert z udziałem wybitnych polskich artystów Szymona Komasy oraz Marcina Kozieła. W trakcie wieczoru w Haus der Musik zatytułowanego „Piękny świecie, gdzie jesteś” austriacka i polska publiczność wysłuchała kompozycji m.in.: Johannesa Brahmsa, Richarda Wagnera, Franza Schuberta, a także Józefa Lipskiego, Mieczysława Karłowicza, czy z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, ujętych w czterech zaaranżowanych odsłonach tematycznych:  Katastrofa/ Upadek/ Narodzenie/ Piękny świat.

Naszym koncertem chcieliśmy w sposób symboliczny zamknąć trudny czas, z jakim w ostatnich tygodniach musieliśmy się wszyscy mierzyć, ale także z nadzieją spojrzeć w przyszłość Jestem wdzięczny Szymonowi Komasie i Marcinowie Koziełowi za to wyjątkowe muzyczne spotkanie, jak również za doskonałą współpracę z Teatrem Studio – dodał Sobczak, podkreślając, że część utworów wiedeńskiego koncertu zaprezentowana zostanie także warszawskiej publiczności 26 czerwca.

Ogromnie się cieszę z takiego finału sezonu w STUDIO. To podsumowanie pierwszego etapu tej nowej formy naszych działań – wirtualnych pracowni. Tym większa moja radość, że ich część możemy zrealizować we współpracy z tak prężnym podmiotem jak Instytut Polski w Wiedniu. Wspólny koncert Szymona Komasy zapowiada się wyjątkowo, gdyż w swoim studio artysta pracuje nad nową formą recitalu podyktowaną wydarzeniami ostatnich miesięcy – podkreśliła Natalia Korczakowska, dyrektor artystyczna Studio teatrgaleria.

 


W Wiedniu debata o Janie Pawle II

Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z instytutami kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Instytutem Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej (IDM) zorganizował debatę ekspertów „Jan Paweł II i Europa Środkowa” z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka.
15 10.2020 Aktualności

Correspondance des arts – Pieśni Chopina 🗓

Fryderyk Chopin znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości fortepianowej. Ponadto skomponował także około 30 pieśni opartych na ówczesnych, aktualnych, romantycznych polskich wierszach, co za jego życia pozostało prawie niezauważone.
27 10.2020 Muzyka, Wydarzenia

!!!ODWOŁANE!!! KL Gusen jako miejsce eksterminacji w

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen odegrał ogromną rolę w procesie zagłady europejskiej inteligencji: Polaków, Hiszpanów, Włochów, Węgrów i Francuzów.
22 10.2020 Historia, Wydarzenia