1.08.2020 Aktualności

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku, po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, przynoszącej z każdym dniem nowe zbrodnie, mieszkańcy Warszawy chwycili za broń. Powstanie Warszawskie było największym zrywem wolnościowym w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” i trwało 63 dni. Nierówna walka o Warszawę przyniosła w rezultacie zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy.


W tygodniu poprzedzającym godzinę W portal Culture.pl opublikuje (w angielskiej i polskiej wersji językowej) 10 odcinków spacerownika Unseen Soundwalks: Powstanie Warszawskie ’44, relacjonującego najważniejsze wydarzenia  powstańczego zrywu. Uzupełnieniem podcastów będą przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego filmy, wykorzystujące współczesne i archiwalne zdjęcia, a także ścieżkę dźwiękową z filmu „Powstanie Warszawskie”.

Zarówno podcasty, których autorem jest John Beauchamp, jak i filmy są formą przygotowaną specjalnie na okres ograniczonej kwarantanny. Po powrocie do normalnego ruchu turystycznego Culture.pl przedstawi „Unseen Soundwalk” jako aplikację dla zagranicznych gości zwiedzających stolicę.

Od 21 lipca spacerownik będzie do wysłuchania na platformach podcastowych, stronie Culture.pl  oraz w aplikacji mobilnej Echoes z geolokalizacją. 


W Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się wyjątkowe wystawy ukazujące bohaterskie powstanie Polaków przeciwko armii niemieckiej w Warszawie w 1944 roku. Muzeum ma nowoczesne podejście do zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim i przywołuje ją do życia dzięki multimedialnym ekspozycjom.

Muzeum Powstania Warszawskiego uczy, porusza i pobudza do refleksji. 🇵🇱 ➡️ https://www.1944.pl


Wesołych Świąt życzy Instytut Polski w Wiedniu

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, powodzenia w nowym roku oraz zdrowia i sukcesów. - Instytut Polski w Wiedniu
24 12.2024 Aktualności

EUROPA II. Yuriy Biley 🗓

Wystawa Yuriya Bileya to opowieść o niepodległościowych dążeniach trzech europejskich krajów, z którymi artysta jest związany – Ukrainy, Polski i Niemiec
29 11.2024 25 02.2025 Aktualności

Mikołajki – Nikolo w Polsce 🗓

Jak dzieci opisują zwyczaje w Polsce – i co jeszcze wiedzą o polskiej tradycji związanej z Mikołajkami?
06 12.2023 23 12.2023 Aktualności