1.08.2020 Aktualności

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku, po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, przynoszącej z każdym dniem nowe zbrodnie, mieszkańcy Warszawy chwycili za broń. Powstanie Warszawskie było największym zrywem wolnościowym w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” i trwało 63 dni. Nierówna walka o Warszawę przyniosła w rezultacie zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy.


W tygodniu poprzedzającym godzinę W portal Culture.pl opublikuje (w angielskiej i polskiej wersji językowej) 10 odcinków spacerownika Unseen Soundwalks: Powstanie Warszawskie ’44, relacjonującego najważniejsze wydarzenia  powstańczego zrywu. Uzupełnieniem podcastów będą przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego filmy, wykorzystujące współczesne i archiwalne zdjęcia, a także ścieżkę dźwiękową z filmu „Powstanie Warszawskie”.

Zarówno podcasty, których autorem jest John Beauchamp, jak i filmy są formą przygotowaną specjalnie na okres ograniczonej kwarantanny. Po powrocie do normalnego ruchu turystycznego Culture.pl przedstawi „Unseen Soundwalk” jako aplikację dla zagranicznych gości zwiedzających stolicę.

Od 21 lipca spacerownik będzie do wysłuchania na platformach podcastowych, stronie Culture.pl  oraz w aplikacji mobilnej Echoes z geolokalizacją. 


W Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się wyjątkowe wystawy ukazujące bohaterskie powstanie Polaków przeciwko armii niemieckiej w Warszawie w 1944 roku. Muzeum ma nowoczesne podejście do zachowania pamięci o Powstaniu Warszawskim i przywołuje ją do życia dzięki multimedialnym ekspozycjom.

Muzeum Powstania Warszawskiego uczy, porusza i pobudza do refleksji. 🇵🇱 ➡️ https://www.1944.pl


„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 2: Mikołajki
06 12.2021 Aktualności

„Polska oczami dzieci” 🗓

Cześć 1: Informacje ogólne
03 12.2021 Aktualności

Polska oczami dzieci

"Polska oczami dzieci" to projekt Instytutu Polskiego w Wiedniu, w którym uczestniczą polsko-austriackie dzieci, które odpowiadają na pytania dotyczące Polski, polskiej kultury i tradycji. 
03 12.2021 Aktualności