20.10.2020 Film, Historia, Wydarzenia

Premiera filmu „MAUTHAUSEN – ZWEI LEBEN“ Simona Wielanda

Film dokumentuje historię dwojga ludzi, którzy byli świadkami przerażających wydarzeń w obozie koncentracyjnym Mauthausen podczas II wojny światowej.

Film „MAUTHAUSEN – ZWEI LEBEN” dokumentuje historię dwojga ludzi, którzy byli świadkami przerażających wydarzeń w obozie koncentracyjnym Mauthausen podczas II wojny światowej – urodzonego w Łodzi Stanisława Leszczyńskiego, z perspektywy więźnia, oraz Franza Hackla z Mauthausen, z perspektywy praktykanta w obozowej ślusarni. Dwa losy, które nie mogły być bardziej odmienne, a jednocześnie splotły się szeregiem budzących grozę wydarzeń. Austriackiemu reżyserowi Simonowi Wielandowi udało się w subtelny i wielowarstwowy sposób sportretować obu bohaterów i ich konfrontację z obozem w Mauthausen, będącym ważnym symbolem Holokaustu, a tym samym poczucia winy i nieludzkości. W efekcie powstał mocny i poruszający film dokumentalny o ludzkich, ale przede wszystkim o nieludzkich zachowaniach w obliczu zbrodni.

Data i godzina:
20. października., godz. 18:00 i 20.30

Miejsce:
Village Cinema Wien Mitte, Landstraßer Hauptstraße 2a, 1030 Wien

Wstęp:
Bezpłatne bilety (maksymalnie 2 na osobę) na wiedeńska premierę lub na premiery w innych miastach dostępne są pod adresem: www.letsceefilms.eu

Organizator: LET’S CEE Film Festival, Jüdisches Filmfestival Wien
Partner: Instytut Polski w Wiedniu


Teoniki Rożynek w Off Theater 🗓

Młoda warszawska kompozytorka Teoniki Rożynek specjalizuje się w muzyce akusmatycznej i elektroakustycznej.
11 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Literatura polska na Targach Książki w Wiedniu

Buch Wien to najważniejsze wydarzenie austriackiego przemysłu książkowego, a wraz z setkami wystawiających się wydawców jest to miejsce inspiracji i wymiany.
10 11.2021 14 11.2021 Literatura, Wydarzenia

Różnorodność przekładu w mediacji kulturowej 🗓

Alfred Marek Wierzbicki będzie rozmawiał z moderatorem o kwestiach etycznych i roli poetów we współczesnym społeczeństwie.
10 11.2021 Literatura, Wydarzenia