19.10.2020 Muzyka, Wiedza, Wydarzenia

Wczesne mazurki Fryderyka Chopina

Struktura, charakterystyka, porównania interpretacji

Trudno wyobrazić sobie dorobek kompozytorski Fryderyka Chopina bez mazurków. Ich forma artystyczna jest wyważona i oscyluje pomiędzy tańcem, a pianistyczną wirtuozerią. Utwory mają często zabarwienie melancholijne. Słynne miniatury taneczne, których Chopin napisał ponad 50, to najliczniejsza grupa jego utworów. Z pozoru nieskomplikowane, często o prostej strukturze, mazurki są źródłem niewyczerpanej inwencji melodycznej, a poprzez częste powtórzenia i rytmiczne wariacje stanowią wyzwanie dla każdego pianisty.

Walther Neumann uczył gry na fortepianie na Uniwersytecie Artystycznym w Grazu, przez rok studiował w Rzymie u jedynego ucznia legendarnego chopinowskiego interpretatora Władimira de Pachmanna i tym samym uzyskał cenne wskazówki w zakresie interpretacji mazurków. Omówi on w szczególności historię, strukturę i niuanse interpretacyjne wczesnych mazurków Chopina. Wykład opatrzony będzie fortepianowymi przykładami w wykonaniu referenta.

Data i godzina:
Pn, 19. października, godz. 18.30

Miejsce:
Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wiedeń

Bilety:
Wstęp wolny. Wymagana rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.org

Organizator:
Polnisches Institut Wien.


NEW POLISH FILMS w Stadtkino – ODWOŁANE

Pokazy filmowe NEW POLISH FILMS to święto polskiego kina, podczas którego zaprezentowane zostaną wybrane aktualne produkcje.
23 11.2021 28 11.2021 Film, Wydarzenia

Ania Dąbrowska-Lyons: Polski Punk – WYSTAWA PRZESUNIĘTA

Przełom lat 70. i 80. to początek punk rocka w Polsce. Bunt młodzieży na tle kryzysu gospodarczego, powstanie NSZZ „Solidarność” i stan wojenny 1981-1983 stały się paradoksalnie podatnym gruntem dla nowej muzyki i estetyki sceny undergroundowej.
25 11.2021 Sztuka, Wydarzenia

Wien Modern: premiera kompozycji Aleksandry Gryki –

Festiwal Wien Modern zainicjowany przez Claudio Abbado - największy i najważniejszy festiwal muzyki współczesnej w Austrii - odbywa się już po raz 34.
24 11.2021 Muzyka, Wydarzenia