27.10.2020 Muzyka, Wydarzenia

Correspondance des arts – Pieśni Chopina

Fryderyk Chopin znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości fortepianowej. Ponadto skomponował także około 30 pieśni opartych na ówczesnych, aktualnych, romantycznych polskich wierszach, co za jego życia pozostało prawie niezauważone.

Fryderyk Chopin znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości fortepianowej. Ponadto skomponował także około 30 pieśni opartych na ówczesnych, aktualnych, romantycznych polskich wierszach, co za jego życia pozostało prawie niezauważone. Jego pieśni artystyczne cechuje wielka różnorodność, zarówno pod względem stylistycznym jak i tematycznym.

Ten właśnie repertuar wzbogacony o pieśni Ludwig van Beethovena i Franza Schuberta zabrzmi na koncercie w wykonaniu Łukasza Koniecznego (bas)  i Anny Marchwińskiej (fortepian).

Polski bas Łukasz Konieczny urodził się w  Łodzi. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dodatkowo odbył kursy mistrzowskie u tak znamienitych śpiewaków i pedagogów, jak prof. Christian Elsner, Deborah Polaski, Franz Grundheber, Jane Henschel, Linda Watson, David Syrus oraz kursy aktorskie w Międzynarodowej Szkole Filmowej w Kolonii.  W latach 2011 – 2019 był zaangażowany na stałe w Operze Niemieckiej nad Renem.

Gościnnie występował m.in. w Händelfestspielen Halle, w Mainfrankentheater Würzburg, w  Staatsoper Hamburg, w Münchner Opernfestspielen, w Dresdner Semperoper, w Operze w Dubaju, w Bayerischen Staatsoper oraz w Teatrze Wielkim – Operze narodowej w Warszawie.

W sezonie 2019/20 wcielał się w role m.in. Fafnera i Zygfryda ze „Złota Renu“ w Operze Niemieckiej nad Renem, Sparafucile z „Rigoletto“, Skołuby ze „Strasznego Dworu” Moniuszki oraz Fausta i Inkwizytora z „Ognistego anioła”  Prokofiewa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Pianistka Anna Marchwińska studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Stanford University i Juilliard School w klasach tak uznanych pedagogów, jak Bronisława Kawalla, Jerzy Marchwiński, Sam Sanders i Brian Zeger. Jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych. W latach 1997 – 2002 pracowała jako pedagog śpiewu w The Juilliard School Opera Center and Voice Department.

Współpracowała z New York City Opera, der Metropolitan Opera i Di Capo Opera oraz z festiwalami muzycznymi o światowej renomie (Tanglewood Musikfestival, Bregenzer Festspiele, Ludwig van Beethoven Osterfestspiele). Od roku 1992 zajmuje się głównie muzyką kameralną.

Data i godzina:
Wt., 27. października, 19.00

Miejsce:
Ehrbar Saal, Mühlgasse 28, 1040 Wiedeń

Bilety:
Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja miejsc: event.wien@instytutpolski.org

Organizator:
 Instytut Polski w Wiedniu


Duo Skweres: Od folkloru do współczesności ze

Duet na skrzypce i wiolonczelę – skład niezwykle ekspresyjny i wszechstronny, zyskał na znaczeniu dopiero z początkiem XX wieku.
03 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Uroczysty wieczór z orkiestrą kameralną „Camerata Polonia”

Po jubileuszowym wydarzeniu "10 lat Cameraty Polonii" oraz koncercie z okazji Święta Niepodległości Polski, który odbył się w siedzibie Ambasady RP w Wiedniu, orkiestra kontynuuje swoją działalność.
17 02.2022 Muzyka, Wydarzenia

Z warszawskiego getta 🗓

Brało się udział w przedstawieniach teatralnych i koncertach, pisało wiersze i komponowało muzykę. Tworzenie było rodzajem walki o przetrwanie. Dla żydowskich muzyków z Warszawy, którzy zostali uwięzieni w getcie, muzyka była wyrazem sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości.
27 01.2022 Muzyka, Wydarzenia