23.11.2020 - 25.11.2020 Historia, Wydarzenia

Solidarność według kobiet

Pokaz filmu online

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. Z okazji przypadającej w tym roku 40 rocznicy założenia NSZZ Solidarność Instytut Polski zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

„Solidarność według kobiet”  to opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, a zarazem ich portret współczesny. Film ukazuje historię kilkunastu odważnych Polek, których zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Miejsce:
Online

Rejestracja:
Prosimy o zarejestrowanie się na pokaz filmu online przez event.wien@instytutpolski.org następnie wyślemy Państwu link do filmu.

Film “Solidarność według kobiet” będzie dostępny od 23.11.2020, 12:00 do 25.11.2020 do 16:00

Organizatorzy:
Instytut Polski w Wiedniu

 

Mikołaj Kopernik – warsztaty dla dzieci 🗓

Na naszych warsztatach sprawdzimy odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Najpierw użyjemy tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul. Po zgłębieniu tajemnic nieskończonego wszechświata zrobimy doświadczenie z jednym z zainteresowań Kopernika - kartografią.
26 02.2023 Wiedza, Wydarzenia

„Dom z drzazg”- film Simona Lerenga 🗓

Dokument "Dom z drzazg" pokazuje historię tymczasowego sierocińca w środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od frontu. Poznajemy to miejsce oczami ludzi, którzy tam mieszkają.
23 02.2023 Film, Wydarzenia

Warsztaty ikonopisania 🗓

Uczestnicy warsztatów będą mogli wykonać własną kopię ikony na szkle.
18 02.2023 Design, Wydarzenia