23.11.2020 - 25.11.2020 Historia, Wydarzenia

Solidarność według kobiet

Pokaz filmu online

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski i świata. Z okazji przypadającej w tym roku 40 rocznicy założenia NSZZ Solidarność Instytut Polski zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

„Solidarność według kobiet”  to opowieść o zapomnianych bohaterkach solidarnościowej rewolucji, a zarazem ich portret współczesny. Film ukazuje historię kilkunastu odważnych Polek, których zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku symboliczna córka Solidarności próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Miejsce:
Online

Rejestracja:
Prosimy o zarejestrowanie się na pokaz filmu online przez event.wien@instytutpolski.org następnie wyślemy Państwu link do filmu.

Film “Solidarność według kobiet” będzie dostępny od 23.11.2020, 12:00 do 25.11.2020 do 16:00

Organizatorzy:
Instytut Polski w Wiedniu

 

Zygmunt Wróblewski: wynalazca kaskadowej metody skraplania gazów

Czy powietrze może być cieczą i czy zachowuje się wtedy inaczej niż woda? Jak wytworzyć tak niską temperaturę, aby je skroplić? Na te i inne pytania chcemy wspólnie poszukać odpowiedzi!
15 10.2023 Wiedza, Wydarzenia

Fascynacja improwizacją organową: Julian Gembalski 🗓

Koncert na nowych gigantycznych organach w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Potężne dźwięki z ponad 12 000 piszczałek wypełnią jeden z najpiękniejszych kościołów na świecie na jednym z największych zespołów organowych w Europie.
12 10.2023 Muzyka, Wydarzenia

Czesław Miłosz: „Zniewolony umysł”. Kamień milowy polskiej

70 lat temu przyszły noblista Czesław Miłosz opublikował książkę, która stała się epokowym wydarzeniem: "Zniewolony umysł" ukazał się w roku śmierci Stalina i był odczytywany jako błyskotliwy rozrachunek z psychologiczną machiną komunizmu i uwiedzeniem intelektualistów przez polityczne ideologie.
10 10.2023 Literatura, Wiedza, Wydarzenia