9.03.2021 Film, Wydarzenia

Artist Talk: Andrzej Wajda i jego dziedzictwo dla świata

Rozmowa online z Wojciechem Marczewskim i Agnieszką Smoczyńską

Andrzej Wajda był nie tylko wybitnym reżyserem. Był też utalentowanym rysownikiem, malarzem, scenografem, znawcą Japonii i pedagogiem. 9 marca, z okazji 95. urodzin reżysera i zdobywcy Oskara, rozmawiamy o jego twórczości, wpływie na świat filmu i podarunku dla młodych twórców jakim jest Wajda School.

W 2002 roku Andrzej Wajda wraz ze swoim kolegą filmowym Wojciechem Marczewskim założył szkołę filmową. Celem było połączenie doświadczonych twórców filmowych z młodymi talentami oraz wprowadzenie ich do świata filmowego. Młodym filmowcom umożliwiono tworzenie własnych produkcji, przy czym doświadczeni twórcy filmowi pracują z uczestnikami projektów na każdym etapie powstania – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku.

Wajda School stawia dzisiaj na międzynarodowe koprodukcje, również dzięki własnemu studio produkcyjnemu. Wiele filmów powstałych w Wajda School znalazło uznanie zarówno krytyków filmowych jak i festiwali (m.in. prezentacje i nagrody na Berlinale, festiwalach w San Sebastian, Karlowych Warach, Hot Docs, IDFA DOK Leipzig). Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.

O Andrzeju Wajdzie rozmawiają Wojciech Marczewski (reżyser, scenarzysta i współzałożyciel Wajda School) oraz Agnieszka Smoczyńska (reżyserka i absolwentka Wajda School). Rozmowę poprowadzi Wiktoria Pelzer (Stadtkino im Künstlerhaus).

Rozmowa w języku angielskim.

Termin:
Wtorek, 9 marca 2021, godz. 19.00

Miejsce:
https://www.youtube.com/user/PLInstitutWien

Organizator:
Polnisches Institut Wien, Wajda SchoolStadtkino im Künstlerhaus

 „Niepamięci”. Zbrodnia katyńska 1940. 🗓

Wystawa prac więźniów sowieckich łagrów.
10 04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia

Canaletto i jego widok na Wiedeń i

Oprowadzanie kuratorskie online
18 04.2021 Sztuka, Wydarzenia

NIEPAMIĘCI 🗓

Wystawa „Niepamięci”, przygotowana dla upamiętnienia 81. rocznicy zbrodni katyńskiej, to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności.
10 04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia