10.04.2021 Historia, Sztuka, Wydarzenia

NIEPAMIĘCI

Wystawa „Niepamięci”, przygotowana dla upamiętnienia 81. rocznicy zbrodni katyńskiej, to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności.

Wystawa „Niepamięci”, przygotowana dla upamiętnienia 81. rocznicy zbrodni katyńskiej, to artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców – więźniów sowieckich łagrów. Oczami artystów – skazańców – przyglądamy się ich dramatycznej obozowej codzienności. Przedstawione prace  zachęcają do zmiany optyki, do innego spojrzenia na zbrodnię katyńską. Indywidualizują i personalizują tragedię. Z okruchów udaje się częściowo odtworzyć losy jednostek, czasami profesjonalnych artystów, innym razem amatorów. O wielu więźniach – ofiarach zbrodni katyńskiej – wciąż jednak nic nie wiemy.

Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Muzeum Katyńskiego. Wykonane w różnych technikach przywołują tragiczne losy więźniów. Autorami prac są Józef Czapski (1896-1993, pisarz i malarz – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wzięty do niewoli sowieckiej pod koniec września 1939 i osadzony w łagrze), Józef Lipiński (1891–1940, artysta malarz, więzień Kozielska, rozstrzelany w Charkowie), Stanisław Westwalewicz (1906-1997, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uwięziony w łagrze w Kozielsku, cudem uniknął rozstrzelania w lesie katyńskim ) i Zygmunt Turkiewicz (1912–1973, studiował malarstwo, tkactwo i liternictwo, aresztowany w 1939, trafił na Łubiankę, do Kozielska, a potem do Griazowca).

Wszystkie reprodukcje pochodzą z Muzeum Katyńskiego Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego.

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Muzeum Katyńskim.

Do obejrzenia na platformie ISSUU od 10.4.2021

Organizator:

Instytut Polski w Wiedniu, Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Katyńskie 


Stanisław Westwalewicz © Muzeum Katyńskie

Józef Lipiński © Muzeum Katyńskie

Zespół Ziemia w wiedeńskim klubie jazzowym ZWE

Wśród dobrze zapowiadających się młodych zespołów jazzowych w Austrii nie ma chyba ani jednego, który choć raz nie grał w legendarnym wiedeńskim klubie jazzowym ZWE.
31 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

Synesthetic Wednesday – trio_io 🗓

Trójka młodych muzyków łączy współczesne kompozycje z elementami free-jazzu, muzyki ludowej i eksperymentów dźwiękowych poprzez preparacje instrumentów.
20 07.2022 Muzyka, Wydarzenia

KINO WIE NOCH NIE: Cicha ziemia 🗓

Niemal groźnie wieje morska bryza w ogrodzie małego wiejskiego domu na południu Włoch, gdzie polska para spędza lato. Jednak burza rozpętuje się dopiero wtedy, gdy nielegalny pracownik ulega śmiertelnemu wypadkowi na ich oczach.
05 07.2022 06 07.2022 Film, Wydarzenia